^ Powrót na górę

 

 

LO w Złoczewie pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Rozmiar tekstu:

zloczew
Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Złoczewie przygotował sesję historyczną poświęconą przywódcom powojennego podziemia antykomunistycznego.

Na sesję złożyły się cztery referaty: Marcin Bocian przybliżył postać rotmistrza Witolda Pileckiego, Alicja Pochwicka opowiedziała o Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”, Patryk Wzgarda przedstawił losy Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, a Milena Fiwek przygotowała referat o Danucie Siedzikównie ps. „Inka”. Po wystąpieniach głos zabrały dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złoczewie Elżbieta Gajda i burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska.

Podsumowując sesję, wiceprzewodniczący klubu Leszek Misiak określił motywy, którymi kierowali się Żołnierze Wyklęci, decydując się na walkę z narzuconym systemem komunistycznym. W swej wypowiedzi zwrócił uwagę na wartości, którymi ci żołnierze pozostali wierni, a które wynikały z ich wychowania i przywiązania do ojczyzny. Przybliżył również realia historyczne, w których Żołnierzom Wyklętym przyszło prowadzić walkę. Zwrócił jednocześnie uwagę na romantyzm postaw wielu z nich. Konkluzją wystąpienia było przesłanie swoistego testamentu Żołnierzy Niezłomnych, skierowanego współcześnie żyjących: „Pozostańcie wierni wartościom i z pełnym przekonaniem realizujcie swoje codzienne obowiązki”.

Po zakończeniu sesji władze gminy złożyły kwiaty pod obeliskiem i Kamieniami Katyńskimi, a członkowie Klubu Historycznego im. AK zapalili znicze w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Upamiętniono ich również na sportowo: uczniowie klas III i IV technikum rozegrali mecz siatkówki.

T.O./Urszula Łukomska

img 0560  img 0563

img 0571  img 0573

img 0575  img 0589

img 0593  img 0597

img 0598  img 0613

img 0615  img 0620

img 0621  img 0623

dscn0712  dscn0718