^ Powrót na górę

 

 

Sztafeta Pamięci gen. Buka w ZSP w Błaszkach

Rozmiar tekstu:

blaszki
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach gościli uczestnicy VI Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka. 11 żołnierzy wyruszyło 10 kwietnia ze Spały, by 22 kwietnia zameldować się na mecie w Żaganiu. Błaszki były jednym z 10 etapów na trasie biegu.

Sztafeta jest formą uczczenia pamięci o gen. Tadeuszu Buku, byłym dowódcy Wojsk Lądowych. – Staramy się odchodzić od martyrologii, dlatego wymyśliliśmy sobie sportowy sposób na zamanifestowanie naszego patriotyzmu i uczczenie postaci naszego wspaniałego dowódcy – mówi st. chor. sztab Wojciech Ziółkowski z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

To właśnie w 34. BKP sześć lat temu zrodził się pomysł zorganizowania biegu jako formy hołdu złożonego byłemu dowódcy jednostki. Gen. Buk kierował żagańską brygadą w latach 2002-2005. Początkowo uczestnikami sztafety byli żołnierze tylko 34. BKP, ale z czasem ich grono powiększyło się o przedstawicieli innych jednostek.

Sztafeta Pamięci ma swoją symbolikę. Wyrusza 10 kwietnia ze Spały, gdzie znajduje się grób gen. Buka. Nie jest to data przypadkowa, bo patron sztafety zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Po 400-kilometrowym biegu trasą Spała – Zelów – Szadek – Błaszki – Ostrów Wielkopolski – Sulmierzyce – Jutrosin – Bojanowo – Wschowa – Sława – Nowa Sól – Żagań, 22 kwietnia żołnierze dotrą do koszar 34. BKP i tu kolejna symbolika: 22 kwietnia przypada święto tej jednostki.

Jednym z etapów sztafety są od lat Błaszki, a dokładnie – tamtejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wojska Polskiego. Co roku uczestnicy biegu zatrzymują się w tej placówce i promują ideę wojskowości, pokazując na prezentacjach dorobek 34. BKP i przypominając postać gen. Tadeusza Buka. Obecność wojskowych biegaczy w swoich murach ZSP uczciła krótką uroczystością na sali gimnastycznej, z udziałem m.in. dyrektor szkoły Jadwigi Napieralskiej i wicestarosty sieradzkiego Marka Kanickiego, który tuż przed startem symbolicznie wręczył biegaczom sztafetową pałeczkę.

Uczestnicy VI Sztafety Pamięci gen. Tadeusza Buka:

– ppor. Michał Sasinowski (34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu)

– st. chor. sztab. Wojciech Ziółkowski (34. BKP w Żaganiu)

– sierż. Krzysztof Jaworski (34. BKP w Żaganiu)

– kpr. Aneta Czekan (11. Batalion Dowodzenia w Żaganiu)

– st. chor. sztab. Mirosław Stachowski (Sztab 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu)

– st. szer. Jacek Cichy (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie)

– st. szer. Hubert Piasecki (1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu)

– st. szer. Piotr Butkiewicz (9. Brygada Kawalerii Pancernej w Braniewie)

– st. szer. Mariusz Chmiel (2. Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym)

– st. szer. Dawid Trojan (18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku)

– szer. Przemysław Rachtan (25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim)

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  23

24  24a

25  26

27  29