^ Powrót na górę

 

 

Uczennice II LO na warsztatach WBiOŚ UŁ

Rozmiar tekstu:

IILO
Trzy uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowały nad uzyskaniem nowych odmian rzepaku jarego naturalną metodą krzyżowania.

Były to trzecie warsztaty uczennic „Żeromskiego” w Katedrze Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin WBiOŚ UŁ. Jesienią ubiegłego roku Klaudia Biernacka, Izabela Majchrzak i Anna Owczarek z klasy Ic prowadziły tam badania z zakresu hodowli roślin. Kolejne takie zajęcia praktyczne odbyły się w połowie stycznia 2016 r.

Współpraca II LO w Sieradzu z WBiOŚ UŁ jest częścią uniwersyteckiego projektu MAQBAT, rozpisanego na okres od 1 września 2015 do 30 czerwca 2018 r. MAQBAT jest w stu procentach finansowany z międzynarodowego programu Era-Net CAPS, ukierunkowanego na integrację badań europejskich w zakresie genomiki roślin. Jego całkowita wartość to 1 135 631 52 zł. Koordynatorem projektu jest dr Violetta Macioszek z WBiOŚ, a opiekunem grupy sieradzkiej – Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO.

Dziewczęta z II LO w Sieradzu znalazły się w gronie 15 uczniów 5 renomowanych liceów województwa łódzkiego, zaproszonych do współpracy przy realizacji projektu. Oprócz „Żeromskiego” w badaniach laboratoryjnych MAQBAT uczestniczyła młodzież II LO w Tomaszowie Mazowieckim, I LO w Pabianicach, I LO w Piotrkowie Trybunalskim i LO w Poddębicach. – Po części teoretycznej przyjdzie czas na praktykę. W okolicach Sieradza założymy ogródek doświadczalny, gdzie będziemy badać wilgotność gleby, jej wilgotność i nasłonecznienie, a w cyklu tygodniowym także same rośliny – mówi Bogumiła Pawlak. Sadzonki roślin trafią do Sieradza wprost z WBiOŚ UŁ.

T.O.