^ Powrót na górę

 

 

Otwarcie pracowni ekologicznej już w sobotę

Rozmiar tekstu:

eko
W najbliższą sobotę zostanie oficjalnie otwarta sala edukacyjna Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych przy ul. Dzigorzewskiej w Sieradzu. Od połowy września uczniowie szkół z kilku gmin powiatu sieradzkiego odbywają tu praktyczne lekcje ekologii.

Zajęcia w nowej pracowni prowadzone są od połowy września. Do końca 2014 roku z oferty tej skorzysta łącznie 2000 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych gmin Sieradz, Warta, Wróblew, Goszczanów oraz miasta Sieradz. Koszty dowozu dzieci na zajęcia do Sieradza pokrywają samorządy.

Pojedyncza, 1,5-godzinna lekcja dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Na teorii uczniowie biorą udział w grach edukacyjnych, oglądają filmy o tematyce ekologicznej i dowiadują się od prowadzącego, dlaczego powinno się segregować odpady, co z tego wynika i z czym to się wiąże. W części praktycznej dzieci poznają zasady funkcjonowania stacji i oglądają ją od środka. – Reakcję na zajęcia prowadzone w nowej sali edukacyjnej obserwuję w domu, bo jedną z uczennic biorących w nich udział jest moja córka. Stąd wiem, że dzieci są zachwycone sposobem przekazywania wiedzy. Pomysł takiego uczenia ekologii jest strzałem w dziesiątkę – mówi Tomasz Woźniak, wójt gminy Wróblew. – Grupy, które brały już udział w lekcjach, chcą w nich uczestniczyć ponownie – dodaje Krzysztof Żubrowski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy i Miasta Warta.

Sala powstała w hali magazynowej stacji. Składa się z głównej klasy wykładowej oraz z zaplecza sanitarno-gospodarczego. Koszt jej budowy wyniósł 180 tysięcy złotych, z czego 100 tys. to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a pozostałe 80 – to pieniądze wyłożone przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Cekowie, jednostkę nadrzędną SPOK.

Pracownia zostanie oficjalnie otwarta w sobotę 27 września. Już o godz. 9 na ścianie hali, od ul. Dzigorzewskiej, rozpocznie się malowanie murala. Wykonają go dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej. Uroczyste otwarcie nastąpi o godz. 11. Wówczas też rozpocznie się pokazowy wykład dla zaproszonych gości.

T.O.