^ Powrót na górę

 

 

Klasa patronacka PGE w ZSP nr 1

Rozmiar tekstu:

zsp1
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu przecierają szlaki. 1 września rozpoczęła tu naukę pierwsza w Polsce 16-osobowa klasa patronacka Polskiej Grupy Energetycznej.

Umowa o partnerstwie jest trójstronna. Podpisali ją kierownicy jednostek składających się na system kształcący w zawodzie technik energetyk, a więc ze strony powiatowej oświaty Grzegorz Przytuła, dyrektor ZSP nr 1, Grzegorz Gajda, dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej, a ze strony PGE Zbigniew Fałek, dyrektor generalny oddziałów Łódź-Miasto i Łódź-Teren.

Teoretyczną część nauki uczniowie odbędą w szkole, praktyczną w pracowniach CEZ, a specjalistyczną wiedzę zawodową przekażą im fachowcy zatrudnieni w Rejonie Energetycznym Sieradz przy ul. Wojska Polskiego. Średnia wieku tych fachowców jest coraz wyższa – i to jest główny powód, dla którego PGE postanowiło włączyć się w proces kształcenia swoich przyszłych kadr. – Ta średnia już teraz przekracza 50 lat i niebawem rozpocznie się fala odejść na emerytury. W to miejsce chcemy przyjąć młodych fachowców, przygotowanych częściowo przez PGE. Jest to sprawdzony model kształcenia zawodowego, działający też w branżach pokrewnych, jak choćby w gazownictwie – skomentował otwarcie klasy patronackiej Zbigniew Fałek, który wraz z Jadwigą Karolczak, dyrektor Zakładu Energetycznego Rejon Sieradz, wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w ZSP nr 1.

Uczniowie przyjęci do klasy patronackiej mogą się uważać za szczęśliwców. Mało kto w dzisiejszych czasach – czasach wysokiego bezrobocia i niepewności zawodowej – może już na etapie pierwszej klasy technikum być pewnym zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Przedstawiciele PGE zapewnili, że nie tylko ta szesnastka, ale i kilka kolejnych roczników młodych energetyków może liczyć na zatrudnienie. – Zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia jest wśród młodzieży ogromne. Na etapie rekrutacji nie musieliśmy dodatkowo promować tego kierunku. Gdybyśmy mieli dwa razy więcej miejsc, też nie byłoby kłopotu z naborem – mówi Grzegorz Przytuła, dyrektor ZSP nr 1.

Starosta sieradzki Mariusz Bądzior nie wyklucza zwiększenia liczby oddziałów patronackich PGE w przyszłym roku szkolnym: – Jest całkiem prawdopodobne, że oprócz PGE z ZSP nr 1 współpracować będą jeszcze inne podmioty, zainteresowane utworzeniem klas patronackich – zapowiada. Takim podmiotem jest spółka „Inter Cars”. Jeden z jej zakładów mieści się przy ul. Mickiewicza w Sieradzu. Rozmowy trwają.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  9

11  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31