^ Powrót na górę

 

 

Polonistki z Ukrainy gośćmi Starostwa Powiatowego

Rozmiar tekstu:

wizyta
Trzy nauczycielki języka polskiego z Ukrainy – Katarzyna Dykun, Anna Grek i Olga Zubriczewa – odwiedziły Starostwo Powiatowe w Sieradzu. Polonistki biorą udział w projekcie Fundacji Wolność i Demokracja.

Katarzyna Dykun uczy języka polskiego w Użhorodzie w obwodzie zakarpackim, Anna Grek wykłada polszczyznę na Chersońskim Państwowym Uniwersytecie w Chersoniu (obwód chersoński), a Olga Zubriczewa pracuje jako nauczycielka polskiego w mieście o swojsko brzmiącej nazwie Kropywnycki, które jeszcze do niedawna (do lipca 2016 r.) nazywało się Kirowohrad (obwód kirowogradzki).

Nauczycielki przyjechały do Sieradza na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. – Przy okazji postanowiliśmy pokazać naszym gościom starostwo i przybliżyć jego pracę. Wymieniliśmy też informacje na temat systemów oświaty i warunków pracy nauczycieli na Ukrainie – mówi sekretarz Powiatu Sieradzkiego Piotr Świderski.

Z wypowiedzi Ukrainek wynika, że polscy nauczyciele nie mają czego zazdrościć kolegom i koleżankom zza wschodniej granicy. Zarobki tych drugich kształtują się bowiem na poziomie 350 zł miesięcznie. Pocieszające jest z drugiej strony to, że coraz więcej młodych Ukraińców chce się uczyć polskiego i wybiera go jako swój drugi język obcy.

Katarzyna Dykun, Anna Grek i Olga Zubriczewa przyjechały do Polski w sobotę 15 października, do ojczyzny wrócą kilka dni później – w środę. Przez ten czas zwiedzały region sieradzki, m.in. uczestnicząc w lekcjach języka polskiego w II LO w Sieradzu, w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu i w podstawówce w Charłupi Małej. Chcą też jechać do zduńskowolskiego ratusza na film „Wołyń”.

Wizytę studyjną nauczycielek z Ukrainy zorganizowała Fundacja Wolność i Demokracja w ramach projektu „Kompleksowe wsparcie szkolnictwa polskiego na Ukrainie – doskonalenie nauczycieli”.

T.O.