^ Powrót na górę

 

 

SOSW z wizytą w Estonii

Rozmiar tekstu:

sosw
Troje nauczycieli i dwoje uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu gościło w estońskim przedszkolu Kohtla Jarve Tareke. Wyjazd był elementem programu „Erasmus+. Razem lepiej, przyłącz się do nas”.

Polska grupa była jedną z sześciu, które w połowie października przyjechały do Estonii z rożnych państw biorących udział w „Erasmusie+”. Celem wizyty było szkolenie z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Dla nauczycieli i uczniów przygotowano dwa odrębne programy szkoleniowe. Ci pierwsi poznawali różne sposoby przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu wynikającemu z różnic narodowości, ras, światopoglądów czy religii, wzięli udział w warsztatach integracyjnych, pokazach behawioralnej metody walki z agresją, uczyli się wykorzystywać film, gry ruchowe i taniec. Dla młodzieży z kolei gospodarze przygotowali warsztaty sportowe, taneczne i rękodzielnicze.

Elementem wizyty były też warsztaty naukowe, zorganizowane w Science Centre AHHAA w Tartu, Muzeum Morskim w Tallinie oraz w podziemiach kopalni łupków w Kohtla Jarve.

Wizyta w Estonii była doskonałą okazją do zapoznania się z tamtejszym systemem edukacji, a zwłaszcza z jej działem zajmującym się edukacją specjalną. Służyło temu zwiedzanie kilku placówek oświatowych w miastach Kohtla Jarve, Tartu, Tallin i Narva.

T.O.

3  4

5  6

6a  7