^ Powrót na górę

 

 

Młodzież z „Żeromskiego” na Lekcji Czytania

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu spotkali się z dr. Michałem Lachmanem, kulturoznawcą i teatrologiem z Uniwersytetu Łódzkiego, ekspertem w dziedzinie dramatu angielskiego i irlandzkiego.

– Przyjechałem do Sieradza, by na spotkaniu z uczniami II LO im. Żeromskiego porozmawiać na temat książki i dramatu, poświęconych twórczości Katarzyny Kobro – mówi Michał Lachman. Młodzież miała za zadanie przygotować się do spotkania i przeczytać przynajmniej dwie rzeczy: sztukę teatralną Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Kobro” i książkę biograficzną Małgorzaty Czyńskiej „Kobro. Skok w przestrzeń”. Utwory były podstawą późniejszej dyskusji.

– Książki Sikorskiej-Miszczuk i Czyńskiej są też doskonałą okazją do zastanowienia się nad biografistyką i odpowiedzenia sobie na pytania, czym jest współczesna biografia i jak biografie pisać, ale też jak można pisać o biografiach znanych twórców. Warto też poruszyć temat kierunku, w jakim zmierza współczesny dramat – opowiada dr Lachman.

Spotkanie nie było wykładem, lecz dyskusją. – Na każdym wykładzie pana Michała Lachmana młodzież angażuje się w dyskusję. Nie są to suche informacje wykładowcy do słuchaczy, ale dyskusja, czasem bardzo ożywiona – komentuje Maria Przybyłek, opiekun szkolnej grupy teatralnej „LO2” w „Żeromskim”.

Lekcja z dr. Michałem Lachmanem została zorganizowana w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu w ramach Lekcji Czytania z Tygodnikiem Powszechnym. Jest to społeczna akcja tygodnika, ukierunkowana na pobudzenie zainteresowania literaturą poprzez spotkania z wybitnymi pisarzami, krytykami i profesorami, poświęcone wybranym tekstom.

Podobne lekcje, również z udziałem uczniów „Żeromskiego”, odbywały się już wcześniej. Po każdej z nich grupa młodzieży wyjeżdżała na wycieczkę do Łodzi, gdzie po spektaklu w teatrze spotykała się z aktorami i poznawała teatr od strony kulis. Nie inaczej będzie tym razem, bo za kilka dni uczniowie wybiorą się do łódzkiego Teatru Powszechnego.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

12  13