^ Powrót na górę

 

 

„Jagiellończyk” w Tygodniu Konstytucyjnym

Rozmiar tekstu:

lo1
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu już po raz drugi obchodzili w swojej szkole Tydzień Konstytucyjny. Z tej okazji gościem młodzieży była mecenas Izabela Męczekalska.

Ogólnopolskie obchody Tygodnia Konstytucyjnego po raz trzeci z rzędu zorganizowało Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołudy. Celem tego święta konstytucji jest przybliżenie młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych interesujący roli i znaczenia ustawy zasadniczej w życiu codziennym. „Zależy nam na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas” – czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Opiekunem merytorycznym wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Tygodnia Konstytucyjnego jest była rzecznik praw obywatelskich prof. Ewa Łętowska, która wielokrotnie podkreśla potrzebę upowszechniania wśród młodzieży wiedzy z zakresu prawa: – Tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto.

Po raz drugi w obchody Tygodnia Konstytucyjnego włączyło się sieradzkie I LO, zapraszając na zajęcia mecenas Izabelę Męczekalską. Pod jej kierunkiem uczniowie rozmawiali o tym, czym jest konstytucja i jak powstaje prawo. Próbowali również samodzielnie tworzyć zasady konstytucyjne, przeprowadzili debatę oksfordzką na temat prawa karnego, dowiedzieli się, jak skutecznie się uczyć oraz poznali tajniki pracy prawnika.

W trzeciej edycji Tygodnia Konstytucyjnego wzięło udział 350 szkół oraz 380 prawników. W lekcjach na temat konstytucji uczestniczyło około 36 tys. uczniów w całej Polsce.

T.O.