^ Powrót na górę

 

 

Projekt MAQBAT z udziałem „Żeromskiego”

Rozmiar tekstu:

lo2
Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu uczy się biologii we współpracy z Katedrą Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego.

Szkoła współpracuje z UŁ, biorąc udział w projekcie MAQBAT, finansowanym w ramach międzynarodowego programu Era-Net CAPS. MAQBAT ukierunkowany jest na badania z zakresu genetyki roślin.

Do udziału w projekcie zgłosiły się trzy uczennice II klasy biologiczno-chemicznej: Zuzanna Stefaniak, Magdalena Świątczak i Agnieszka Sieradzka. – W ścisłym porozumieniu z panią dr Violettą Macioszek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, dziewczęta założyły niewielkie pole doświadczalne w zaprzyjaźnionym gospodarstwie w Dębołęce. W kwietniu posadziły tam sześć odmian rzepaku jarego i od tego czasu dokonują pomiarów zarówno samych roślin, jak i wpływających na nie warunków zewnętrznych – mówi Bogumiła Pawlak, nauczycielka biologii w II LO.

Zanim uczennice rozpoczęły tę praktyczną część projektu, uczestniczyły w przygotowaniach teoretycznych: w lutym 2017 r. pojechały do WBiOŚ na spotkanie informacyjne poświęcone MAQBAT i na wykład z podstaw współczesnej genetyki, a na początku kwietnia wzięły udział w warsztatach laboratoryjnych. Jeszcze w tym samym miesiącu otrzymały od łódzkich naukowców sadzonki i przywiozły je do Dębołęki.

W lipcu dziewczęta dokonają ostatnich pomiarów przed wrześniowym podsumowaniem wyników badań. Wówczas też rezultat ich kilkumiesięcznych wizyt kontrolnych w Dębołęce zostanie przetransponowany na dane bioinformatyczne.

Uczennice II LO w Sieradzu znalazły się w gronie młodzieży pięciu liceów województwa łódzkiego, zaproszonych do współpracy przy realizacji projektu. Oprócz „Żeromskiego” w badaniach laboratoryjnych MAQBAT uczestniczy młodzież II LO w Tomaszowie Mazowieckim, I LO w Pabianicach, I LO w Piotrkowie Trybunalskim i LO w Poddębicach.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9