^ Powrót na górę

 

 

Uczniowie „Żeromskiego” w łódzkim teatrze „Pinokio”

Rozmiar tekstu:

IMG 1965 1024x683
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu pojechała do teatru „Pinokio” w Łodzi. Uczniowie obejrzeli spektakl oraz spotkali się z aktorami. Zobaczyli też zaplecze teatru.

Mimo że teatr „Pinokio” znany jest przede wszystkim z przedstawień dla dzieci, tym razem pokazał coś dla dorosłego widza, na dodatek literacko wyrobionego. „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” nie jest łatwym spektaklem. Jego reżyser Konrad Dworakowski inspirował się opowiadaniami ze „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”. – „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” pomyślana jest jako spektakl mający wywoływać skupienie widza, a nie zrozumienie przez niego czegokolwiek. Nie liczymy na określoną reakcję, bo to nie może się spotkać z jakąkolwiek reakcją z widowni – mówi Konrad Dworakowski. Z kolei scenografia (autorstwa Andrzeja Dworakowskiego) powstała na podstawie grafików Schulza.

W spektaklu nie było żywego słowa. Grze aktorskiej Żanety Małkowskiej, Ewy Wróblewskiej, Mariusz Olbińskiego, Konrada Dworakowskiego, Karoliny Gorzkowskiej i Piotra Szejna towarzyszyła muzyka szczecińskiego zespołu „Bubliczki”. Była to sytuacja wyjątkowa, bo zazwyczaj przedstawienie odbywa się przy muzyce puszczanej z płyty.

Jeszcze przed spektaklem uczniowie z Sieradza zwiedzali teatr. Zajrzeli do pracowni krawieckiej, plastycznej i stolarskiej, przekonując się, że teatr jest instytucją całkowicie samodzielną jeśli chodzi o przygotowanie scenografii. Obejrzeli też zaplecze sceny i wyposażenie kabiny elektroakustycznej, a po przedstawieniu porozmawiali z aktorami teatru. – Wyjazd został zorganizowany głównie z myślą o naszej grupie teatralnej „LO2”, ale też i o innych uczniach, którzy mają przecież w spisie lektur „Sklepy cynamonowe” – komentuje Maria Przybylek, organizator wyjazdu, nauczycielka języka polskiego II LO i opiekun szkolnej grupy teatralnej.

Inspiratorem wyjazdu był dr Michał Lachman z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego. W styczniu 2014 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu poprowadził on zajęcia dla uczniów „Żeromskiego”, poświęcone literaturze irlandzkiej. Wykład dotyczył przede wszystkim dramatu i zachęcał do pracy z tekstem scenicznym. Stąd był już tylko krok do propozycji, by uczniom II LO zaproponować wyjazd do teatru.

T.O.

Fot. Tomasz Oszczęda

Galeria: Uczniowie "Żeromskiego" w łódzkim teatrze "Pinokio"