^ Powrót na górę

 

 

Zagraniczne praktyki uczniów z Zamkowej 15

Rozmiar tekstu:

zsp2
Młodzież trzech klas technikalnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Sieradzu podsumowała zagraniczne praktyki zawodowe. Wiosną tego roku 30 uczniów przez cztery tygodnie uczyło się zawodu w Bolonii i na Malcie.

Zagraniczne przygotowanie zawodowe odbyli uczniowie trzecich klas techników kształcących w zawodach: technik logistyk, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. – Młodzież pracowała w swoich zawodach. Oprócz tego realizowała przygotowany specjalnie dla niej program kulturowy, polegający na poznawaniu atrakcji turystycznych Florencji i Wenecji we Włoszech oraz wyspy Gozo i Comino na Malcie – wyjaśnia Marek Prokopowicz, zewnętrzny koordynator projektu.

Za wykonywane obowiązki każda osoba dostawała 70 euro tygodniowo kieszonkowego. Pieniądze te stanowiły budżet grupy, przeznaczony na utrzymanie. Pobyt we Włoszech i na Malcie był więc dla młodzieży jednocześnie i nauką zawodu, i lekcją gospodarowania pieniędzmi.

Praktyki zostały zorganizowane w ramach projektu „EuroVET”. – Na jego realizację pozyskaliśmy środki z unijnego programu „Erasmus+”, koordynowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – mówi Magdalena Marciniak, dyrektor ZSP Nr 2. Złożony przez szkołę wniosek dotyczył sektora „Kształcenie i szkolenia zawodowe” i zdobył 98 punktów na 100 możliwych. Dało to placówce 74 350 euro dofinansowania.

– Takich wyjazdów powinno być jak najwięcej. Podpatrzyliście pewne rozwiązania i możecie je z powodzeniem zastosować tu u nas. Z Malty i z Włoch przywieźliście niezwykle cenną rzecz, tak pożądaną przez pracodawców: doświadczenie. Jestem pewien, że prędzej czy później ono zaprocentuje – powiedział starosta sieradzki Mariusz Bądzior podczas spotkania podsumowującego projekt. Odbyło się ono na szkolnej sali gimnastycznej.

Jeszcze nie przebrzmiały echa wiosennego wyjazdu, a szkoła już przygotowuje się do realizacji drugiej części projektu. W jej ramach pod koniec rozpoczętego właśnie roku szkolnego na zagraniczne praktyki wyjedzie kolejna grupa uczniów z Zamkowej 15.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  23

24  25