^ Powrót na górę

 

 

Konkurs wiedzy o spadochroniarstwie

Rozmiar tekstu:

spadochroniarze
Bogumiła Głuszczak i Dominika Szewczyk – uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu – zwyciężyły w VII edycji konkursu „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”. Tym samym dziewczęta powtórzyły swój sukces sprzed roku.

Do konkursu zgłosiło się 10 dwuosobowych zespołów z 3 szkół ponadgimnazjalnych powiatu sieradzkiego: I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie. Organizatorem przedsięwzięcia jest sieradzki oddział Związku Polskich Spadochroniarzy.

Zadaniem uczestników jest udzielenie odpowiedzi na 30 pytań. Mają na to 60 minut. Stało się już tradycją, że po ukończeniu testu młodzież składa kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom walczącym o niepodległą Polskę w latach 1918-1921 i 1939-1945 obok kościoła garnizonowego. Tak też było i w tym roku.

Konkurs odbywa się co roku w drugiej połowie września, w okolicach kolejnych rocznic lądowania polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego w rejonie miasta Driel podczas bitwy o holenderskie Arnhem w 1944 r. – Konkurs jest formą kultywowania tradycji i propagowania historii polskiego spadochroniarstwa. Za każdym razem przypominamy też o kolejnych rocznicach powstania Związku Polskich Spadochroniarzy i reaktywowania jego sieradzkiego oddziału – mówi Władysław Sieczkowski, prezes ZPS w Sieradzu. W tym roku od utworzenia Związku mija 28 lat, a od reaktywacji jego oddziału – 8 lat.

Najlepiej z konkursowymi pytaniami po raz drugi z rzędu poradziła sobie drużyna ZSP Nr 1 w Sieradzu w składzie: Bogumiła Głuszczak i Dominika Szewczyk. Drugie miejsce również zajęła drużyna z „Mechanika”: Dawid Gotkowicz i Maciej Domagalski, a trzecie: Szymon Zasina i Paweł Adamkiewicz z „Jagiellończyka”. Zwycięzcy otrzymali puchar starosty sieradzkiego, pozostali nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu, przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego Henryka Waludę i Sieradzką Spółdzielnię Mieszkaniową. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta sieradzki Mariusz Bądzior. Miejscem zmagań była sala konferencyjna Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

Uczestnicy VII konkursu „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”:

I LO w Sieradzu:

– Szymon Zasina, Paweł Adamkiewicz

– Karolina Stasiak, Michalina Marciniak

– Daria Stefaniak, Klaudia Kozanowska

– Wiktor Wojtyniak, Jakub Leśkiewicz

ZSP Nr 1 w Sieradzu:

– Dominik Niciejewski, Patryk Gawron

– Sebastian Maciejak, Piotr Wójcik

– Dawid Gotkowicz, Maciej Domagalski

– Bogumiła Głuszczak, Dominika Szewczyk

ZSP w Warcie:

– Julia Dębicka, Karolina Stangret

– Klaudia Walczak, Zuzanna Kozłowska

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

29  31