^ Powrót na górę

 

 

Uczeń II LO finalistą ogólnopolskiego konkursu

Rozmiar tekstu:

lo2
Arkadiusz Gzik, uczeń trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, został finalistą czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”.

Arek nie znalazł się w tym konkursie przypadkiem. – Dwa lata temu przy jakiejś okazji zaczęliśmy rozmawiać o Kaczmarskim. Arek bardzo interesował się jego twórczością i kiedy później natrafiłam na informację o konkursie Fundacji Underground, pomyślałam, że jeśli ktoś miałby zostać jego uczestnikiem, to tylko Arek – mówi Aleksandra Mielczarek-Hofman, nauczycielka języka polskiego w „Żeromskim”.

– Muzyka Jacka Kaczmarskiego interesuje mnie ze względu i na atrakcyjność aranżacji, i na aktualność tekstów jego utworów. Mimo że powstały one kilkadziesiąt lat temu, wciąż pobudzają do refleksji nad tematami, nad którymi na co dzień człowiek się nie zastanawia – dodaje Arkadiusz Gzik.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Uczestnicy musieli napisać prace poświęcone konfliktom narodów i limerykowi jako formie literackiej, a potem zawarte w nich tezy obronić przed komisją złożoną z profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnim etapem było napisanie limeryku na temat małej ojczyzny, czyli najbliższego otoczenia autora pracy.

Finałowej części konkurs, zorganizowanej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, towarzyszył bogaty program artystyczny. Złożyły się na niego m.in. dwa koncerty poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego.

Organizatorem „Lekcji historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” jest krakowska Fundacja Underground przy wsparciu i pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Armii Krajowej, Marszałka Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków.

T.O.

1  2