^ Powrót na górę

 

 

Uczennice ZSP nr 1 najlepsze z dendrologii

Rozmiar tekstu:

zsp1
Siedmioosobowa grupa uczennic technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu zajęła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Dendrologicznym, zorganizowanym na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

„Mechanik” zwyciężył nie tylko drużynowo, ale i indywidualnie. Była to powtórka sukcesu sprzed roku. W 2016 najlepsza była Marlena Zarębska, wówczas pierwszoklasistka z technikum ZSP nr 1. – Postanowiłam, że w tegorocznej edycji konkursu już jako uczennica II klasy obronię tytuł indywidualnego zwycięzcy i udało się – mówi Marlena. W 2017 miejsca drugie i trzecie przypadły jej koleżankom z klasy: Natalii Mielczarek i Klaudii Dudzińskiej. Dziewczęta, wraz z Katarzyną Rubiś, Michaliną Bartczak, Zuzanną Andrzejczak i Pauliną Szmitką, stworzyły zespół, który pozostawił w tyle wszystkie grupy biorące udział w drużynowym Wojewódzkim Konkursie Dendrologicznym.

Ogromny udział w sukcesie ma nauczyciel Mariusz Gławenda, który przygotował szczęśliwą siódemkę do udziału w zmaganiach. A jak wygląda sam konkurs, wyjaśnia zwyciężczyni Marlena Zarębska: – Były to dwa etapy: najpierw wypełnialiśmy test wiedzy dendrologicznej z pytaniami dotyczącymi budowy, funkcji i pochodzenia roślin, potem była część praktyczna, polegająca na rozpoznawaniu ich gatunków. Przed konkursem sprawdzałyśmy naszą wiedzę w parku Matejki.

O zwycięstwie przypomina statuetka żubrów, ufundowana przez sekcję dendrologiczną Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Trofeum zostało przywiezione przez drużynę „Mechanika” rok temu, a że jest nagrodą przechodnią, wróciło do Sieradza.

Konkurs odbył się na WBiOŚ UŁ, a jurorami byli pracownicy naukowi: prof. Jan Siciński, prof. Jeremi Kołodziejek i dr Andrzej Grzyl. Wydział współorganizował całe wydarzenie, wraz z sekcją dendrologiczną PTB, Zarządem Okręgu Łódzkiego Ligi Ochrony Przyrody i Ogrodem Botanicznym w Łodzi.

T.O.

1  2