^ Powrót na górę

 

 

Nagroda dla Dawida Gotkowicza

Rozmiar tekstu:

zsp1
Dawid Gotkowicz, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, został laureatem konkursu „Śladami I i II wojny światowej”. W nagrodę wziął udział w 5-dniowej Akademii Wiedzy i Umiejętności, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Dialogu i Edukacji Historycznej w Łodzi.

Uczniowie, którzy zdecydowali się na udział w konkursie, mieli do wyboru trzy formy uczestnictwa: konkurs na zaprojektowanie kreatywnych zadań do gry miejskiej, turniej debat oksfordzkich lub artykuł na temat „Śladami I i II wojny światowej”. Dawid, wraz z nauczycielką historii Moniką Dworczak, wybrali tę trzecią. Tak powstała praca „Pulsujące serce wojennego Sieradza”, opowiadająca losy sióstr urszulanek w czasie II wojny. – Inspirowałem się kroniką okupacyjną siostry Pauliny Jaskulanki, która za ratowanie jeńców i Żydów oraz udział w tajnym nauczaniu i strukturach Armii Krajowej, po wojnie została odznaczona Medalem Wojska i Krzyżem Armii Krajowej – mówi Dawid Gotkowicz.

Dzięki „Pulsującemu sercu wojennego Sieradza” autor znalazł się w gronie 6 zwycięzców konkursu. Nagrodą był udział w Akademii Wiedzy i Umiejętności. Przez pięć dni Dawid przebywał w Łodzi, gdzie uczestniczył w warsztatach poświęconych tematyce historycznej oraz zwiedzał muzea i archiwa, realizując bogaty program przygotowany przez RODEH. – Brałem udział w szkoleniu webquest, warsztatach o przemianach życia codziennego w międzywojennej Polsce i zajęciach poświęconych łódzkim tradycjom walk o niepodległość Polski. W programie akademii były również wizyty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Miasta Łodzi – wspomina uczeń.

Uzupełnieniem pobytu w stolicy województwa były warsztaty na temat roli gier w edukacji historycznej i szereg zajęć z ekspertami RODEH. Akademię Wiedzy i Umiejętności podsumowała gala, na której zwycięzcy konkursu odebrali nagrody i dyplomy.

Dawid Gotkowicz jest jednym z najbardziej uzdolnionych uczniów sieradzkiego „Mechanika”. Na początku tego roku szkolnego, jako jedyny z Sieradza i jeden z 20 uczniów z województwa łódzkiego, otrzymał stypendium Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Ponadto w ubiegłym roku szkolnym został finalistą ogólnopolskiego etapu Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Pod koniec września br. wraz z kolegą z klasy Maciejem Domagalskim zajął drugie miejsce w konkursie „Historia i dzień dzisiejszy polskiego spadochroniarstwa”, organizowanym przez sieradzki oddział Związku Polskich Spadochroniarzy. Teraz, na koniec 2017 roku, do listy sukcesów dopisał zwycięstwo w konkursie „Śladami I i II wojny światowej”.

Do pobrania: „Pulsujące serce wojennego Sieradza”

T.O.

1