^ Powrót na górę

 

 

Młodzież z Zamkowej na „Weselu” Wyspiańskiego

Rozmiar tekstu:

zsp2
Z okazji 110. rocznicy śmierci poety, malarza i dramaturga Stanisława Wyspiańskiego, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu w Muzeum Okręgowym odegrali I akt „Wesela”.

Pomysłodawcą spotkania poświęconego Wyspiańskiemu był dr Grzegorz Brodacki, nauczyciel polonista i opiekun biblioteki w szkole na Zamkowej. Zwracając się do młodzieży, powiedział: – Tak jak wy, nasz artysta chodził kiedyś do szkoły. Ukończył gimnazjum świętej Anny i jako uczeń niczym się nie wyróżniał. Jego szkolnym kolegą był m.in. Lucjan Rydel. Wyspiański po latach był na jego ślubie. No i stąd wzięło się „Wesele” Wyspiańskiego.

Przedstawienie było zwieńczeniem kończącego się Roku Stanisława Wyspiańskiego i jednocześnie prezentem gwiazdkowym dla tegorocznych maturzystów od młodszych kolegów z klasy trzeciej technikum o specjalnościach technik logistyk i technik organizacji reklamy. Warto dodać, że młodzież wystąpiła w sieradzkich strojach ludowych. – „Wesele” to dramat, który bawi, ale i nazywa ważne dla Polaków problemy i bolączki po imieniu. To dzieło, które przeplata w sobie realizm i symbolizm. Śmieszy i wzrusza, by wreszcie cytaty z dzieła mogły pozostać na długo w naszej pamięci – podsumowała dr Sylwia Dęga-Frątczak, nauczycielka języka polskiego i reżyser spektaklu.

Zwieńczeniem spotkania był wykład Grzegorza Brodackiego, poświęcony życiu poety spod Krakowa. Polonista przypomniał uczniom, że Wyspiański, choć żył krotko, bo zaledwie 38 lat, pozostawił po sobie 20 dramatów oraz liczne obrazy i grafiki, nie licząc dekoracji wykonanych dla krakowskich teatrów. Wykładowca zachęcił młodzież, by będąc w Krakowie, odwiedziła kościół franciszkanów, gdzie znajdują się słynne witraże autorstwa Wyspiańskiego.

T.O.

2  3