^ Powrót na górę

 

 

Nowoczesny patriotyzm w „Żeromskim”

Rozmiar tekstu:

lo2
Uczniowie klasy IIc II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu realizuje projekt Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, w którym, za pomocą trzech zadań, uczy się, że miłość do kraju ojczystego nie jest czymś archaicznym.

Idea projektu zakłada, że do połączenia tradycji z nowoczesnością prowadzą trzy ścieżki: kultura pamięci, patriotyzm gospodarczy i samorządność. Chodzi o to, by kultywować tradycje, promować ojczysty język, dbać o tożsamość wspólnot lokalnych, wspierać rodzimych przedsiębiorców przez kupowanie ich produktów, a także praktycznie służyć ojczyźnie, m.in. udzielając się w organizacjach służących dobru lokalnej wspólnoty.

Uczniowie biorący udział w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu mają do wykonania trzy zadania. – Pierwszym był filmik, w którym przeprowadziliśmy wywiad z panią Ligią Szymczak, w dzieciństwie wywiezioną wraz z rodziną na Syberię. Pani Ligia opowiada o swoim życiu w tym trudnym okresie oraz o tym, czym dla niej jest patriotyzm i kogo można nazwać patriotą. Obecnie realizujemy zadanie drugie. Jest nim Politikon, czyli strona internetowa, na której osoby zalogowane, biorące udział w projekcie, odpowiadają „tak” lub „nie” na pytania dotyczące polityki w kraju i na świecie – wyjaśnia Julia Olbińska, uczestniczka projektu.

Trzecim zadaniem będzie przygotowanie projektu społecznego, odnoszącego się do jednej z trzech ścieżek realizacji projektu. – Odwołując się do postaci Antoine’a Cierplikowskiego i związanego z nim festiwalu Open Hair, uczniowie przygotowali gadżet, który może być symbolem Sieradza. Jest to stylizowany grzebień – mówi Urszula Świniarska, dyrektor II LO. Gadżet miał już swoją promocję. Młodzież zadbała o nią, organizując w niedzielę 6 maja spotkanie informacyjne na sieradzkim Rynku. Teraz od magistratu zależy, czy grzebień stanie się elementem promocyjnym miasta.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt realizowany od 2012 r. przez Klub Jagielloński we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. Od 2015 r. ANP patronuje minister edukacji narodowej.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  9a

11  13

14  15