^ Powrót na górę

 

 

ZSP w Błaszkach. Z „Erasmusem” do Turcji

Rozmiar tekstu:

zsp blaszki
Czworo nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Błaszkach pojechało do Turcji w ramach projektu „Forum theatre – a learning instrument for education”.

Projekt realizowany jest jako część programu „Erasmus+”, oferującego wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji działających w obszarze edukacji i szkoleń, młodzieży oraz sportu w Europie. W programie tym największy nacisk położony jest na edukację formalną i pozaformalną, służącą rozwijaniu umiejętności uczniów, nauczycieli i pracowników oraz poprawy ich sytuacji na rynku pracy.

W ramach „Erasmusa+” 4 nauczycieli z Błaszek wyjechało do Turcji. Wraz z nimi wizytę w szkole Anadolu Lisesi w miejscowości Anamur złożyli uczestnicy projektu z Bułgarii, Rumunii, Słowenii i Włoch.

Goście mieli okazję zobaczyć, jak wygląda typowa szkoła turecka, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. W czasie codziennych zajęć w Anadolu Lisesi uczestnicy podsumowali działania podjęte w ramach projektu przez wszystkie szkoły partnerskie; analizowali wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, opracowali plan i harmonogram zadań. Podczas pracy w grupach dyskutowano o podobieństwach i różnicach systemu oświaty w poszczególnych krajach, problemach, z jakimi borykają się nauczyciele i uczniowie. Uczestnicy spotkania zajmowali się nieformalnymi metodami nauczania języków obcych, z naciskiem na formę dramy. Drama jako atrakcyjna metoda pracy z młodzieżą, pozwalająca rozwijać się językowo, otwierać na inne kultury, uznawana za jedną z najefektywniejszych metod edukacyjno- profilaktycznych.

Elementem „Erasmusa+” jest również poznawanie kultur państw biorących udział w projekcie. Podczas pobytu w Turcji w wolnym czasie goście mieli okazję zobaczyć ciekawe miejsca w okolicy Anamur: Anemurium – ruiny starożytnego miasta położonego nad brzegiem morza, Mamure – średniowieczną twierdzę leżącą również nad Morzem Śródziemnym oraz malownicze miasto Anamur. Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich była wizyta w przepięknym meczecie w centrum miasta oraz pokaz tańców tureckich podczas tradycyjnych zaręczyn.

T.O.

DSC00828  DSC00841

DSC00896  DSC01003