^ Powrót na górę

 

 

Finał „Euroscoli” w Parlamencie Europejskim

Rozmiar tekstu:

euroscola
Zakończył się projekt „Euroscola 2015”. Jego zwieńczeniem była wizyta uczestników z 22 państw (w tym z Polski, którą reprezentowali uczniowie dwóch klas maturalnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu) w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

W podsumowaniu „Euroscoli” w PE wzięły udział grupy z Belgii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Estonii, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Litwy, Łotwy, Węgier, Malty, Austrii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Anglii i Polski.

Udział w ostatniej odsłonie projektu dla uczniów „Żeromskiego” rozpoczął się jeszcze zanim pojawili się w Strasburgu, bo już podczas podroży autokarem opiekun grupy Jadwiga Brożyńska (nauczycielka geografii) zorganizowała im test sprawdzający wiedzę na temat Unii Europejskiej. A wiedza ta przydała im się później, już w Strasburgu, gdzie wraz z pozostałymi uczestnikami „Euroscoli” wzięli udział w eurogrze, będącej podobnym testem, tyle że z pytaniami w różnych językach. Należy dodać, że organizatorzy ten sam test dali do rozwiązania opiekunom grup.

Kulminacyjnym momentem spotkania młodzieży w europarlamencie była debata na najważniejsze tematy dotyczące Europy. Przez salę obrad przewinęły się problemy m.in. imigrantów, zdobywania wykształcenia oraz poszukiwania zatrudnienia na międzynarodowym rynku pracy. Wcześniej uczniowie dyskutowali o tych sprawach w mniejszych, wielonarodowych grupach roboczych, wykorzystując własne umiejętności językowe, a często i manualne, bo gdy zabrakło słów, komunikacja odbywała się na migi.

Oprócz tego każda z grup przedstawiła siebie i reprezentowany przez siebie kraj w minutowej prezentacji. Patrycja Kurowska i Sylwia Krupa, przebrane w sieradzkie stroje ludowe, pokazały Sieradz i Polskę przez pryzmat znanych mieszkańców miasta (Antoine’a Cierplikowskiego i Arego Szternfelda) i kraju (Marii Curie-Skłodowskiej, Lecha Wałęsy i Jana Pawła II).

O „Euroscoli” informowaliśmy już na stronie internetowej Powiatu Sieradzkiego w tekście pt. „Żeromski” zwycięzcą konkursu „Euroscola 2015” w maju oraz Eurolekcja w "Żeromskim” we wrześniu tego roku.

Uczestnicy „Euroscoli” z II LO w Sieradzu:

Klasa IIId: Michał Barczyński, Kinga Ciołek, Patrycja Gołąbek, Malwina Kaczmarek, Paulina Księżak, Julia Kubiak, Paulina Pokrzywniak, Aleksandra Pytel, Adam Wojtyna i Ewa Wrzosek.

Klasa IIIe: Sara Bartela, Rafał Gruda, Marcelina Jagieła, Sylwia Krupa, Patrycja Kurowska, Piotr Łuczak, Aleksandra Paprota, David Wesselius, Oksana Bentkiewicz, Paulina Bojzan, Marlena Lipińska, Anna Kapica i Weronika Zubrzak.

Opiekunki grupy: Jadwiga Brożyńska i s. Magdalena Bulińska

Przewodnik/tłumacz: Sabina Zychowicz

Galeria zdjęć: Finał „Euroscoli” w Parlamencie Europejskim

T.O.