^ Powrót na górę

 

 

Uczniowie II LO na Lekcji Czytania

Rozmiar tekstu:

IILO
Grupa 37 uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu wzięła udział w Lekcji Czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”, zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej. Poprowadził ją dziennikarz i pisarz Michał Olszewski.

Tematem spotkania była twórczość Edwarda Stachury. – Tematykę wybraliśmy wspólnie z uczniami, sugerując się kanonem lektur szkolnych – mówi Maria Przybyłek, nauczycielka języka polskiego w „Żeromskim”, współorganizator sieradzkiej edycji Lekcji Czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”. Lekcje te są społeczną akcją Fundacji Tygodnika Powszechnego, mającą rozbudzić w młodzieży zainteresowanie literaturą poprzez rozmowy z pisarzami, publicystami, krytykami literackimi i profesorami. Tym razem celem było wzbudzenie zainteresowania Edwardem Stachurą. – Był to jeden z najciekawszych poetów swojego pokolenia. Z tekstów Stachury wyłania się obraz pisarza, który wymyka się standardom przyjętym stereotypowo dla twórców literackich. Był bardzo blisko rzeczywistości: pracował na budowach, jeździł autostopem, nawet żebrał na ulicach, słowem, reprezentował sposób tworzenia literatury całym sobą. Żył pełnia życia i zdawał z tego relacje – opowiadał Michał Olszewski.

Lekcje Czytania mają formę interaktywnych wykładów. Młodzież ma możliwość zadawania pytań i sugerowania poruszanych wątków. – Postanowiliśmy udowodnić młodzieży, że lektury nie muszą być nudnym odrabianiem pańszczyzny i że można dać im więcej niż to, co standardowo przewiduje konspekt zajęć – powiedział Michał Olszewski. Publicysta jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w krakowskim wydaniu „Gazety Wyborczej”, od 2007 r. kieruje działem reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Jest autorem reportaży, opowiadań, szkiców i recenzji. W 2015 r. otrzymał nagrodę Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Najlepsze buty na świecie”.

Była to już czwarta Lekcja Czytania zorganizowana w Bibliotece Pedagogicznej dla uczniów „Żeromskiego”. Gośćmi trzech poprzednich byli: teatrolog Michał Lachman (dwukrotnie) i prof. Tomasz Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego.

T.O.

1  2

3  4

5  6