^ Powrót na górę

 

 

Ogólnopolskie spotkanie drogowców

Rozmiar tekstu:

pzd
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Robert Piątek wziął udział w XVI Ogólnopolskim Kongresie Zarządców Dróg Powiatowych w Boszkowie (woj. wielkopolskie). Tematem spotkania była „Woda w pasie drogowym. Przepisy, propozycje, instrukcje”.

– Odwodnienie to jedno z najważniejszych zagadnień, ale też jeden z największych problemów w drogownictwie. A problemy te wynikają przede wszystkim z faktu, że zarządcy dróg wciąż nie dysponują skutecznymi mechanizmami prawnymi pozwalającymi wymusić na właścicielach działek dbanie o rowy melioracyjne, które przecież przyjmują wodę nie tylko z dróg, ale też z pól – mówi Robert Piątek.

Uczestnicy wysłuchali ponad 20 wystąpień poświęconych tematyce drogowej – od prawa wodnego, zagadnień związanych z oddziaływaniem wody na nawierzchnie bitumiczne, poprzez normy dotyczące rur i studzienek kanalizacyjnych, po najnowsze technologie w budownictwie drogowym.

Oprócz prelegentów, którymi byli przedstawiciele zarządców dróg oraz producenci maszyn i urządzeń wykorzystywanych w drogownictwie, na kongres przybył przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – dyrektor Departamentu Dróg i Autostrad Rafał Nowak. Przedstawił on koncepcję przeniesienia w 2017 r. Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (schetynówki) z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Efektem spotkania w Boszkowie jest uchwała, która zostanie skierowana do MIiR. Zarządcy dróg domagają się w niej m.in. uregulowania gospodarki wodnej w obrębie pasów drogowych.

Kongresowi towarzyszyła wystawa maszyn drogowych. Ponadto uczestnicy zwiedzili firmę ViaCon, dla PZD w Sieradzu o tyle ciekawą, że to właśnie ona jest producentem materiałów, z którego zbudowany został most na drodze powiatowej w Charłupi Wielkiej.

T.O.

20150528 093232  20150528 093257