^ Powrót na górę

 

 

Sekretarz Powiatu na konferencji o drodze S12

Rozmiar tekstu:

S12
Sekretarz Powiatu Sieradzkiego Piotr Świderski wziął udział w spotkaniu samorządowców regionów kaliskiego i sieradzkiego, poświęconym trasie przebiegu przyszłej drogi ekspresowej S12. Konferencja odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

– Pomysł powstania S12 to dla powiatu sieradzkiego znakomita informacja, bo to połączy nas z zachodnią częścią naszego kraju. W staraniach o drogę ekspresową mamy już pewne doświadczenia. Od roku funkcjonuje S8 i można powiedzieć, że zdecydowanie wzrosła aktywności gospodarcza. Pokazuje to, że trzeba lobbować. 7 lat temu też mówiliśmy tak o S8 i udało się ją wybudować. To jest przykład na to, że jeśli samorządowcy za coś się biorą, to najczęściej kończy się to sukcesem. Ten lobbing będzie bardzo potrzebny, zarówno samorządowców jak i parlamentarzystów. Jestem przekonany, że ten pomysł się powiedzie i będziemy świadkami budowy drogi S12, która ma łączyć nasze tereny i będzie pomocna w ich rozwoju – mówił podczas konferencji sekretarz Piotr Świderski.

Konferencję prasową dotyczącą powstania trasy S12 w regionach kaliskim i sieradzkim zorganizował starosta kaliski Krzysztof Nosal. Oprócz niego i sekretarza Powiatu Sieradzkiego w spotkaniu wzięli również udział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i wicestarosta pleszewski Eugeniusz Małecki. Samorządowcy ci chcą, by mającą powstać najbliższych latach trasę S12 wytyczyć przez powiaty sieradzki i kaliski. W powiecie sieradzkim przebiegałaby ona przez gminę Błaszki i była jej obwodnicą. S12 łączyłaby byłe województwa sieradzkie i kaliskie ze wschodem i z zachodem kraju. Powiaty i gminy obu regionów chcą również przystąpić do Stowarzyszenia S12, działającego od kilku lat w Radomiu. Lobbuje ono na rzecz budowy drogi.

Trasa S12 miałaby przebieg zbliżony do obecnej drogi krajowej nr 12. Łączyłaby 6 województw: lubelskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, dolnośląskie i lubuskie. Wraz z ekspresową S8 byłaby najkrótszym, niemal idealnie równoleżnikowym łącznikiem wschodniej i zachodniej granicy Polski, między Niemcami (z przejściem granicznym w miejscowości Łęknica) a Ukrainą (w Dorohusku).

W listopadzie w Kaliszu odbędzie się walne zebranie członków Stowarzyszenia S12, na którym zostaną przyjęci jego nowi członkowie.

T.O.

1  2

3  4

mapa1  mapa2a