^ Powrót na górę

 

 

Opowieść o doktorze Józefie Raźniewskim

Rozmiar tekstu:

muzeum
Goście czwartkowego spotkania Studium Regionalnego, zorganizowanego w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, wysłuchali opowieści o lekarzu powiatowym XIX-wiecznego Sieradza – Józefie Raźniewskim.

Należy do mniej znanych postaci w historii miasta. Józef Raźniewski przybył do Sieradza w roku 1873, po studiach medycznych. Objął funkcję lekarza powiatowego, a zamieszkał w domu przy ul. Ogrodowej 2, znanym obecnie jako „dom kata”. – W tamtym czasie nie było łatwo być lekarzem, a zwłaszcza lekarzem powiatowym, który nie dość, że musiał wykonywać swoje zwykłe obowiązki zawodowe, to jeszcze odpowiadał za zarządzanie opieką lekarską w powiecie. A oprócz tego wszystkiego dr Raźniewski znajdował jeszcze czas na pracę naukową – opowiada dr Zdzisław Prajs, sieradzki lekarz, który w ramach Studium Regionalnego przybliżył sieradzanom postać swojego poprzednika sprzed stu kilkudziesięciu lat.

Józef Raźniewski musiał być bardzo zaangażowanym w swoją pracę lekarzem, skoro w 1882 r. odznaczono go Orderem św. Stanisława III klasy, przyznawanym za zasługi dla społeczeństwa.

Dr Raźniewski pozostał w Sieradzu do śmierci. Zmarł w 1886 i został pochowany na starym cmentarzu. Na wystawionym przez rodzinę nagrobku widnieje napis: „Sercem, myślą i czynem służył rodzinie i społeczeństwu. Najlepszemu Mężowi i Ojcu”.

Ponieważ ród Raźniewskich wygasł, grobowiec lekarza przez lata popadał w ruinę. Kilka lat temu został odnowiony dzięki inicjatywie członków miejscowego koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, którzy z własnych składek sfinansowali prace restauratorskie.

T.O.

1  2

3  4

5  6