^ Powrót na górę

 

 

Opowieść o sportowcach „Sokoła”

Rozmiar tekstu:

muzeum
Historia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sieradzu była tematem kolejnego spotkania w Muzeum Okręgowym, zorganizowanego w ramach cyklu Studium Regionalne. O jego dziejach i roli w rozwoju kultury fizycznej sieradzan opowiedział Władysław Sieczkowski, lokalny historyk sportu.

– „Sokół” to nie tylko działalność sportowa. Organizacja ta za czasów zaborów odegrała niebagatelną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodych ludzi. W tamtym czasie było to niezwykle ważne – mówił Władysław Sieczkowski, wspominając m.in. postać Aleksandra Murzynowskiego, sieradzkiego lekarza, który był jednym z założycieli sieradzkiego oddziału „Sokoła” w lipcu 1906 r. Rok później koło to zostało jednak zdelegalizowane przez władze carskie.

PTG „Sokół” pojawiło się w Sieradzu po raz drugi w 1921 r. Jego pierwszym prezesem został dr Marek Zaleski, również lekarz. To nowe gniazdo „Sokoła” powstało na bazie członków Samoobrony Narodowej, rozwiązanej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zainteresowanie działalnością towarzystwa było w Sieradzu i okolicach tak duże, że w 1926 r. utworzono odrębny Okręg Sieradzki PTG „Sokół”. Oddział miał swój sztandar oraz orkiestrę dętą.

Kolejną ważną postacią w historii „Sokoła” jest Jan Erenc. W 1995 r. reaktywował on sieradzkie koło tej organizacji.

Do „Sokoła” należało wielu wybitnych Polaków. Przykładem niech będzie Henryk Sienkiewicz, przyjęty do amerykańskiej filii towarzystwa w 1906 r.

T.O.

IMG 5119  IMG 5119 Kopia

IMG 5119 Kopia 2  IMG 5119 Kopia 3

IMG 5119 Kopia 4  IMG 5119 Kopia 5