^ Powrót na górę

 

 

Cierplikowski – Dunikowski. Relacje na wystawie

Rozmiar tekstu:

muzeum
O relacjach dwóch ekscentrycznych postaci ze świata sztuki – Antoine’a Cierplikowskiego i Xawerego Dunikowskiego – traktować będzie wystawa, która zostanie otwarta w czwartek 30 czerwca w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

„Prawdopodobnie osobą, dzięki której artyści się poznali, była Sara Lipska – dawna uczennica Dunikowskiego z Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, przyjaciółka, partnerka, a także matka jego jedynej córki, z którą pod koniec 1912 roku zamieszkała w Paryżu. Lipska to wyjątkowa artystka – rzeźbiarka, malarka, designerka, graficzka oraz projektantka kostiumów i strojów teatralnych – m.in. dla Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa. Z Cierplikowskim łączyła ją głęboka przyjaźń, trwająca ponad pół wieku” – napisały w katalogu wystawy Joanna Torchała i Ewa Ziębińska z Muzeum Narodowego w warszawie.

Antoine Cierplikowski i Xawery Dunikowski po raz pierwszy zetknęli się w 1914 r. w Paryżu, zaraz po tym jak Dunikowski wrócił z wojska. Rzeźbiarz służył bowiem w legionie polskim tzw. Bajończyków. Cierplikowski zamówił u niego portret, a potem sam zaczął rzeźbić.

Wystawa zostanie otwarta o godz. 15:00 w budynku przy ul. Dominikańskiej 2. Złoży się na nią ponad 30 rzeźb, obrazów, fotografii i szkiców, przywiezionych z warszawskiej Królikarni. W Muzeum Okręgowym w Sieradzu pozostaną one do 4 września.

T.O.

plakat