^ Powrót na górę

 

 

Cierplikowski/Dunikowski – artyści i przyjaciele

Rozmiar tekstu:

muzeum
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otworzyło wystawę traktującą o przyjaźni Antoine’a Cierplikowskiego i Xawerego Dunikowskiego. Przygotowało ją Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni, a zorganizował Urząd Miasta Sieradza w związku z nadchodzącą tegoroczną edycją festiwalu Open Hair.

– Artyści spotkali się po raz pierwszy w 1914 roku, gdy Dunikowski został zwolniony ze służby w Legii Cudzoziemskiej i przyjechał do Paryża. Osobą, która zainicjowała tę znajomość była prawdopodobnie Sara Lipska, malarka i rzeźbiarka, dawna uczennica Dunikowskiego z czasów Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Lipska współpracowała z Cierplikowskim, realizując dla niego wiele projektów artystycznych. To ona, na specjalne życzenie Antoine’a, zaprojektowała łoże z kryształowego szkła w kształcie trumny – mówi Ewa Ziembińska z Królikarni, kustosz wystawy. Jednym z eksponatów pokazywanych w sieradzkim muzeum jest „Głowa dwuwymiarowa” Dunikowskiego, będąca portretem Sary Lipskiej.

Z Królikarni na otwarcie wystawy przyjechała do Sieradza również Joanna Torchała, kustosz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Ekspozycję otwierały także władze powiatowe i miejskie – wicestarosta Powiatu Sieradzkiego Marek Kanicki oraz prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Wystawa, zatytułowana „Cierplikowski/Dunikowski. Przyjaciele”, składa się z kilkudziesięciu eksponatów – rzeźb, obrazów, szkiców i fotografii obrazujących relacje obu artystów. Pochodzą one z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie.

Ekspozycja będzie czynna do 4 września 2016 r.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21