^ Powrót na górę

 

 

Pokaz filmu z audiodeskrypcją

Rozmiar tekstu:

pbp
Fundacja Kultury bez Barier wyświetliła w sieradzkiej Powiatowej Bibliotece Powiatowej film z audiodeskrypcją. Komediodramat „Barany – islandzka opowieść” obejrzało i odsłuchało kilkadziesiąt osób niedowidzących i niewidomych.

Seans zorganizowało Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Sieradzu we współpracy z warszawską Fundacją Kultury bez Barier, która od ośmiu lat pomaga osobom niewidomym, niedowidzącym oraz niesłyszącym i niedosłyszącym uczestniczyć w życiu kulturalnym. Pokaz został zorganizowany w ramach projektu „Wędrujący dom kultury”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najprościej mówiąc, audiodeskrypcja to opis słowny tego, co widać. Od tych, którzy mówią, wymaga to sporej precyzji wypowiedzi i elastyczności językowej, a od tych, którzy nie mogą widzieć – bogactwa wyobraźni. – Audiodeskrypcję stosujemy w odbiorze filmów, spektakli teatralnych, a nawet wystaw w muzeach i galeriach – wyjaśnia Marceli Zielnik z Fundacji Kultury bez Barier.

Od strony praktycznej wygląda to tak: – Podczas fragmentów filmu pozbawionych dialogów, lektor opisuje scenę widoczną na ekranie. Dzięki temu mogę sobie ją wyobrazić – opowiada Alicja Nyziak, wiceprezes PZN w Sieradzu.

Przygotowanie ścieżki transkrypcyjnej do filmu, spektaklu czy wystawy trwa około tygodnia. – System jest dość uniwersalny, m.in. można go dostosować do potrzeb osób niedosłyszących, używających aparatów słuchowych. Wymaga to tylko zastosowania odpowiednich urządzeń odbiorczych z pętlami indukcyjnymi – mówi Marceli Zielnik. Z kolei odbiór filmu przez osoby z ubytkami słuchu ułatwiają napisy.

Po seansie odbyły się warsztaty artystyczne. – Ich celem była aktywizacja odbiorców filmu. Chodzi o to, by nie byli oni tylko biernymi odbiorcami kultury i by skłonić ich do refleksji. Kultura to też udział w dyskusjach i przekazywanie innym emocji związanych z filmem czy spektaklem – wyjaśnia Anna Żórawska, prezes fundacji.

W planach sieradzkiego koła PZN jest już kolejny seans z audiodeskrypcją, również w PBP. Jeszcze w te wakacje – 24 sierpnia o godz. 15:00 – Fundacja Kultury bez Barier pokaże film „Mustang”.

T.O.

1  2

4  5

6  7

8  9

10  11