^ Powrót na górę

 

 

Rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Rozmiar tekstu:

powstanie
W imieniu samorządu Powiatu Sieradzkiego, wicestarosta Marek Kanicki złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary powstania warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17, zaraz po tym jak, dla uczczenia godziny „W”, w Sieradzu zawyły syreny.

Na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego nie zabrakło Haliny Kolińskiej – sieradzanki, która brała udział w powstańczych walkach jako sanitariuszka. – Na powstanie patrzę z wielkim sentymentem. Gdy o nim myślę, wracają wspomnienia o młodych ludziach, którzy tam zginęli. A z walk powstańczych najbardziej utkwiło mi w pamięci zdobycie budynku PAST-y, znajdującej się blisko naszej placówki – wspominała.

Pomnik poświęcony „Warszawie, miastu niepokonanemu” stoi między blokami przy ul. Powstańców Warszawy. Zebrały się przed nim delegacje samorządowców, służb mundurowych, harcerzy, kombatantów oraz mieszkańcy Sieradza. Udział w uroczystości wzięli też uczestnicy 26. Biegu Powstania Warszawskiego, który odbył się w ostatnią sobotę lipca na ulicach stolicy. Z Sieradza pojechało na niego ponad 40 osób związanych z I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka (głównie uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice uczniów).

Wśród medali, które przywieźli z biegu, znalazł się i jeden dla Haliny Kolińskiej, z wygrawerowanym nazwiskiem i konspiracyjnym pseudonimem („Średzka”). Po uroczystości przy pomniku, medal ten zawisł na szyi „Średzkiej”.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  26a

27  28

30a  31a