^ Powrót na górę

 

 

„Sieradzkie orły”. Nowa wystawa w muzeum

Rozmiar tekstu:

muzeum
O ludziach związanych z regionem sieradzkim i lotnictwem nie mówi się często, a jeśli już, to zazwyczaj wspomina się Stanisława Skarżyńskiego, który wsławił się m.in. pionierskim przelotem nad Atlantykiem w latach międzywojennych.

– Tą wystawą chcemy pokazać, że ziemia sieradzka wydała wielu wspaniałych lotników, nie tylko Stanisława Skarżyńskiego z Warty. Należy podkreślić, że tych ponad 40 osób, które pokazujemy na ekspozycji, to tylko wybór. Pilotów, techników i inżynierów lotniczych pochodzących z Sieradzkiego jest znacznie więcej – mówi regionalista Jan Pietrzak, pasjonat lotnictwa. To z jego prywatnej kolekcji pochodzi większość eksponatów pokazanych na wystawie.

Eksponaty te to przede wszystkim fotografie i dokumenty, ale są też elementy wyposażenia pilotów, mundur lotniczy oraz kordzik oficerski majora Czesława Rejmana.

W jednej z gablot można oglądać przedmioty znalezione wiosną bieżącego roku w okolicach wsi Wrząca w gminie Błaszki. Jest to pas oficerski, mapnik i pistolet z amunicją. Należały do porucznika Pawła Łuczyńskiego, pilota 132. Eskadry Myśliwskiej Armii Poznań. 4 września 1939 r. jego samolot został zestrzelony nad Wrzącą. Lotnik, któremu udało się przeżyć upadek maszyny, poprosił mieszkańców wsi o ukrycie należącego do niego wyposażenia, a sam oddał się w ręce Niemców. Skrzynka z depozytem przeleżała w ziemi 77 lat, kilka miesięcy temu została wydobyta przez kilku pasjonatów historii i przekazana do sieradzkiego muzeum.

Ekspozycję uzupełnia licząca 47 nazwisk lista pilotów ziemi sieradzkiej, służących w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Wystawa przybliża postacie m.in. Tadeusza Kołoszczyka, pochodzącego z Grzymaczewa w gminie Błaszki, Józefa Pieczewskiego, urodzonego w Białej Górze koło Wartkowic, Marka Wasiaka, pochowanego na cmentarzu w Charłupi Małej, Witolda Auerbacha z Warty i Kazimierza Królikowskiego rodem ze Zduńskiej Woli. Znajdziemy też na niej Antoine’a Cierplikowskiego, który pasjonował się lotnictwem i już w latach międzywojennych miał dwa prywatne samoloty, oraz jedynego jak dotąd polskiego kosmonautę, generała lotnictwa Mirosława Hermaszewskiego, honorowego obywatela Sieradza.

Postacie „sieradzkich orłów” muzeum przybliża w sali wystawienniczej na parterze budynku przy ul. Rynek 1. Wystawa będzie czynna do 23 października 2016 r.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27