^ Powrót na górę

 

 

Leopold Maiditsch w Studium Regionalnym

Rozmiar tekstu:

muzeum
Doktor Zdzisław Prajs przybliży postać sieradzkiego lekarza Leopolda Maiditscha. Wykładu będzie można posłuchać (w ramach cyklu Studium Regionalne) w czwartek 11 sierpnia o godz. 17:00 w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Leopold Coloman Maiditsch (1896-1944) był niemieckim lekarzem (chirurgiem), który w latach II wojny światowej prowadził sieradzki szpital powiatowy. W „Leksykonie Miasta Sieradza” Andrzej Ruszkowski napisał o nim: „Był lubiany i szanowany, przejawiał bowiem niezwykle życzliwy stosunek tak do polskiego personelu, jak i polskich pacjentów (…). Pomagał Polakom zagrożonym wywózką na przymusowe roboty do Niemiec, zatrudniając ich w szpitalu”. Zmarł nagle na atak serca po zwolnieniu go z funkcji naczelnego lekarza przez władze niemieckie, niezadowolone z przychylnego stosunku Maiditscha do Polaków. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.

Osobę Leopolda Maiditscha przedstawi współczesnym sieradzanom inny lekarz – chirurg Zdzisław Prajs. Spotkanie zatytułowane „Dr Leopold Coloman Maiditsch, wspaniały człowiek, prawdziwy lekarz”. Miejsce wykładu: ul. Dominikańska 2.

T.O.