^ Powrót na górę

 

 

Sześć wieków parafii Rossoszyca

Rozmiar tekstu:

rossoszyca
Parafia pw. św. Wawrzyńca w Rossoszycy liczy sobie 600 lat. Z okazji jubileuszu ks. biskup Wiesław Alojzy Mering odprawił uroczystą mszę świętą. Oprócz parafian wzięli w niej udział parlamentarzyści i samorządowcy regionu.

– Stając w obliczu tak długiego istnienia parafii w Rososzycy, zastanawiamy się, jak wiele wydarzyło się przez te sześć wieków. Jednocześnie musimy zdać sobie sprawę z kruchości tej niewielkiej drewnianej świątyni, która przetrwała tak długo i wciąż niewzruszenie trwa, skupiając wokół siebie lokalną społeczność – mówił w kazaniu biskup włocławski.

Obecna świątynia w Rossoszycy została zbudowana pod koniec XVIII wieku. Stanęła na miejscu dwóch poprzednich, również drewnianych. Pierwszy kościół w Rossoszycy powstał około 1400 roku, 16 lat później wieś stała się siedzibą parafii. Od początku jej patronem jest św. Wawrzyniec.

W uroczystości z okazji 600-lecia wzięli udział m.in. przedstawiciele sieradzkiego samorządu powiatowego – starosta Mariusz Bądzior i jego zastępca Marek Kanicki. – Z okazji pięknego jubileuszu, w imieniu swoim i Zarządu Powiatu Sieradzkiego, na ręce księdza proboszcza składam najserdeczniejsze życzenia kolejnych długich lat spokojnej i owocnej posługi duszpasterskiej – powiedział starosta, wręczając list gratulacyjny proboszczowi parafii Rossoszyca, ks. Mirosławowi Korytowskiemu.

Po zakończeniu nabożeństwa, biskup Wiesław Alojzy Mering poświęcił dzwon jubileuszowy im. Jana Pawła II.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31