^ Powrót na górę

 

 

Galeria BWA z obrazami Pawła Kotowicza

Rozmiar tekstu:

bwa
Kilkadziesiąt prac Pawła Kotowicza, malowanych technikami olejną i pastelową, tworzy wystawę „Krakowskie kolory”, otwartą tuż przed weekendem w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu.

Związki Pawła Kotowicza z sieradzkim BWA sięgają 1997 roku. Artysta wziął wówczas udział w jednym z wojewódzkich plenerów malarskich, organizowanych w Kamionie koło Wielunia (BWA było wówczas jednostką kultury Województwa Sieradzkiego). – Na wystawie prezentuję przekrój mojej twórczości od tych pierwszych kontaktów z artystami pleneru w Kamionie, do dnia dzisiejszego – mówi Paweł Kotowicz.

Maluje pejzaże, martwe natury i portrety. – Do tych portretów koniecznie muszę coś dopowiedzieć: często słyszę pytanie, dlaczego portrety autorstwa Pawła Kotowicza wyglądają tak, jakby były malowane w pewnym sensie od niechcenia, pod wpływem chwili; odpowiadam: bo tak właśnie jest. Artysta ten potrafi sportretować kogoś w ciągu dosłownie kilku minut, odmalowując postać kilkoma pociągnięciami pędzla – opowiada Małgorzata Szymlet-Piotrowska, dyrektor BWA w Sieradzu. – Portrety przedstawiają osoby znane ze świata sztuki, a powstawały przy okazji różnego rodzaju spotkań i plenerów – dodaje malarz.

Autor inspiruje się naturą i zachodzącymi w niej zjawiskami. Obserwując otoczenie, na poczekaniu wykonuje czarno-białe portrety, przenosząc je potem w pracowni na płótno. – Nie są to dokładne odwzorowania, lecz interpretacje, kalkulacje powstałe po przefiltrowaniu zaobserwowanego zjawiska przez moje doświadczenia i wyobrażenia – wyjaśnia Paweł Kotowicz.

Artysta prezentował swoje prace na ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i poza jej granicami. Jego udziałem stały się także liczne plenery malarskie i konkursy, w tym „Triennale z Martwą Naturą”, organizowane przez BWA w Sieradzu

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

25  26

27  28

29  31