^ Powrót na górę

 

 

Forum instytucji kultury z okazji 35-lecia MDK

Rozmiar tekstu:

zpwp
Na dwa dni sieradzki Teatr Miejski zmienił się w forum dyskusyjne dyrektorów jednostek kultury województwa łódzkiego. Okazją do jego zorganizowania było 35-lecie Młodzieżowego Domu Kultury w Sieradzu.

Forum „+/- Kultura” otworzył starosta sieradzki Mariusz Bądzior, wraz z dyrektor Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego (w ramach którego działa MDK) Izabelą Sufletą, dyrektorem Łódzkiego Domu Kultury Jackiem Sokalskim oraz wicedyrektor ŁDK Moniką Matusiewicz. ŁDK był organizatorem wydarzenia. – W tak dużej, konferencyjnej formule spotykamy się po raz trzeci, w tym po raz drugi w Sieradzu. Spotkania poświęcone edukacji kulturalnej organizujemy dlatego, że dla nas jest ona najważniejsza. Jeśli nie zadbamy o edukację artystyczną na wczesnym etapie życia człowieka, w przyszłości nie będzie miał kto przychodzić do teatrów czy filharmonii – mówi Jacek Sokalski.

Dyrektor ŁDK poinformował również o badaniach społecznych, z których wynika, że z amatorskim ruchem artystycznym w województwie łódzkim jest całkiem nieźle. Potwierdzają to słowa Anny Wotlińskiej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: – Łódzkie ma ogromny potencjał kulturowy, gospodarczy i przemysłowy, zaś sama Łódź ma klimat, którego może jej pozazdrościć niejedno europejskie miasto.

W swoim wystąpieniu Anna Wotlińska podkreślała potrzebę ciągłego uczenia się. – Wiedzę, zwłaszcza w dzisiejszych czasach szybko rozwijającej się techniki, trzeba stale aktualizować. Polska szkoła musi się do tego dostosować, nie zapominając jednak o rozwijaniu kreatywności, w czym pomagają przedmioty artystyczne. Niestety, są one traktowane po macoszemu. Zwłaszcza uczniowie nie przywiązują do nich dużej wagi, a szkoda, bo malowanie czy śpiewanie rozwijają cechy bardzo doceniane w dorosłym życiu przez wielu pracodawców – mówiła.

Potrzebę nauczania dzieci przedmiotów artystycznych postulował też Romuald Erenc, dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury i wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: – Są liczne przykłady na to, że szkoła zabija talenty i kreatywność uczniów. Wielu młodych ludzi zaczyna edukację artystyczną, mając piękne marzenia. Zostają one jednak szybko wtłoczone w ramy wyznaczone przez podstawy programowe i testy, bo ktoś wymyślił, że system musi traktować wszystkich równo. Dlatego bardzo ważne jest, by uczeń spotkał na swojej drodze nauczycieli, którzy po pierwsze w ogóle jego talent zauważą, a po drugie stworzą warunki do jego rozwoju.

– Edukacja to nie jest tylko zbiór formułek wyrytych na pamięć , to coś znacznie więcej. Prymusi są potrzebni szkołom do podbicia statystyk i chwalenia się sukcesami, jednak w życiu to się nie sprawdza. Pewien znany na świecie koncern zrezygnował z zatrudniania absolwentów mających najlepsze wyniki na studiach, bo oni nie przysparzali firmie zysków, jakich się po ich pracy spodziewano. Ludzie ci, zamiast pracować nad rozwojem korporacji, koncentrowali się na własnych karierach. Gdy w ich miejsce zatrudniono osoby z wykształceniem nieco niższym, sprzedaż produktów koncernu wyraźnie wzrosła. Ci drudzy bowiem potrafili nawiązać lepszy kontakt z klientami – opowiada Romuald Erenc.

Jak każda sfera działalności człowieka, także i kultura nie może się obejść bez pieniędzy. O tym, jak je pozyskiwać, z jakich źródeł korzystać i jakie są sposoby aplikowania o dotacje zewnętrzne na działania kulturalne, mówił Witold Izydorczyk z Wyższej Szkoły Bankowej.

W ostatnim wystąpieniu na forum „+/- Kultura”, Sylwia Dęga-Frątczak opowiadała o roli teatru amatorskiego w kształtowaniu młodego człowieka.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji na scenie sieradzkiego teatru wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”, zaś całą konferencję zwieńczy koncert jubileuszowy wychowanków MDK w Sieradzu. Ta druga impreza odbędzie się we wtorek 18 października o godz. 17:00. Wstęp wolny.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20