^ Powrót na górę

 

 

Waldemar Marszałek i jego malarstwo

Rozmiar tekstu:

bwa
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu otworzyło wystawę malarstwa gdańskiego artysty Waldemara Marszałka. W dwóch salach galerii można ją oglądać do 2 grudnia.

Przez 30 lat aktywności artystycznej, artysta pokazał swoje prace na około 70 ekspozycjach. – Duża liczba wystaw oczywiście z jednej strony cieszy, ale z drugiej dopada człowieka rutyna. Mam wrażenie, że na wernisażach opowiadam te same anegdoty i poruszam te same wątki. Na szczęście wystawy odbywają się w różnych ośrodkach – mówił Waldemar Marszałek, otwierając ekspozycję w Sieradzu.

– Artysta odkrył dla swojej sztuki własny świat, jedyny w swoim rodzaju, hermetyczny. Postaci w nim funkcjonujące są lekko zdeformowane, dzięki czemu, patrząc na jego obrazy, możemy tych bohaterów pożałować, współczuć im, ale też pokpić sobie i pożartować, zachowując pozorny dystans, że to niby nie dotyczy nas. Tymczasem wszystko, co widzimy na obrazach Waldemara Marszałka, to nasze zainteresowania, nasze marzenia i nasze słabości – skomentowała wystawę podczas wernisażu Małgorzata Szymlet-Piotrowska, dyrektor BWA.

Artysta przyjechał do Sieradza z Gdańska. Ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, gdy była jeszcze Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych. Od zakończenia studiów pracuje w niej jako pedagog, obecnie jest już profesorem tej uczelni. W początkowych latach swojej twórczości Waldemar Marszałek zajmował się głównie projektowaniem graficznym, w 1994 r. odkrył dla siebie malarstwo, które z czasem stało się dla niego podstawowym medium w komunikowaniu z odbiorcami sztuki.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  28

29  30

31  32

33  34