^ Powrót na górę

 

 

Dr Jan Kaszyński w Studium Regionalnym

Rozmiar tekstu:

muzeum
Doktorzy Jan Wajs i Zdzisław Prajs przypomnieli sieradzanom postać Jana Kaszyńskiego, zasłużonego lekarza, wychowawcy młodych chirurgów. Spotkanie poświęcone jego osobie odbyło się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.

Okazją do przypomnienia zasług doktora Jana Kaszyńskiego była przypadająca dokładnie w dniu spotkania, a więc 15 grudnia, 105. rocznica jego urodzin. Dr Kaszyński przyszedł na świat w roku 1911, zmarł w 1986.

Jaki był Jan Kaszyński? Wspomina inny sieradzki lekarz, dr Zdzisław Prajs: – Był człowiekiem głęboko wierzącym, brał udział we wszystkich uroczystościach kościelnych w Sieradzu. Pamiętam, że podczas jednego z takich nabożeństw, zdaje się, że przy okazji Zielonych Świątek, z odległego końca województwa pogotowie przywiozło do szpitala w Sieradzu sześcioletnią dziewczynkę potrąconą przez samochód. Miałem wtedy dyżur na oddziale i nie bardzo wiedziałem, jak to umierające dziecko ratować. Wszystko skończyło się dobrze tylko dzięki doktorowi Kaszyńskiemu, który prosto z mszy przyjechał do szpitala i uspokoił sytuację. Dziewczynka przeszła operację i wróciła do zdrowia. To zdarzenie pokazało mi, jaki był Jan Kaszyński. Umiał zachować zimną krew w najtrudniejszych nawet sytuacjach i wykazywał nieprawdopodobną odporność psychiczną. Choć sprawiał wrażenie człowieka zamkniętego w sobie, był świetnym mówcą – opowiada dr Zdzisław Prajs.

Spotkanie wspomnieniowe o Janie Kaszyńskim zakończyło tegoroczną część cyklu Studium Regionalne, poświęconego postaciom zasłużonym dla Sieradza i regionu.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

16  17