^ Powrót na górę

 

 

Janusz Grochmalski wystąpił w PBP

Rozmiar tekstu:

pbp
W naszej bibliotece było kiedyś sporo muzyki, chcielibyśmy do tego wrócić – powiedziała dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu Hanna Krawczyk, rozpoczynając muzyczne spotkanie z Januszem Grochmalskim.

Janusz Grochmalski jest doradcą zawodowym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. – W wolnym czasie amatorsko gram na gitarze, mandolinie i harmonijce ustnej. Występowałem już w sieradzkiej bibliotece kilka razy, głownie z repertuarem bluesowym. Teraz proponuję muzykę nieco inną, dobrą na dzisiejsze zabiegane czasy. Jest to 28 utworów renesansowych i barokowych. Wśród tych powstałych w początkowej fazie renesansu sporo jest jeszcze dziełek anonimowych i od nich zacznę mój występ – mówił przed recitalem muzyk.

Filolog Ewa Jaśkiewicz, która w przerwie między utworami renesansowymi i barokowymi przypomniała najważniejsze założenia ideowe obu epok, zwróciła uwagę na podobieństwo tendencji w muzyce i literaturze: – Odrodzenie odchodziło od anonimowości autorów, twórcy przestali chować się w cień i kierować się teocentryzmem. Mimo to na początku epoki działały jeszcze średniowieczne mechanizmy i autorstwa wielu zabytków piśmiennictwa XVI-wiecznego musimy się dzisiaj domyślać.

Janusz Grochmalski wykonał utwory autorstwa m.in. Richarda Allisona, Williama Byrda, Cesarego Negri, Johna Dowlanda, Roberta Johnsona, Roberta de Visee, Jana Sebastiana Bacha i Johanna Crügera.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

10  11

12  13

14  15