^ Powrót na górę

 

 

Obrazy Jacka Rykały. Wspomnienie o Sosnowcu

Rozmiar tekstu:

bwa
Do końca kwietnia w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu czynna będzie wystawa obrazów prof. Jacka Rykały z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zatytułowana „Pracownia przyborów podróżnych”. Wystawa jest portretem Sosnowca, rodzinnego miasta artysty.

Sieradzcy miłośnicy sztuki malarskiej pamiętają Jacka Rykałę z Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Triennale z Martwą Naturą”, organizowanego przez BWA: profesor był przewodniczącym jury w 2015 roku. – Tamto spotkanie, zresztą dwukrotne, zaowocowało wystawą, którą właśnie z wielką przyjemnością dla państwa otwieramy – mówiła dyrektor BWA Małgorzata Szymlet-Piotrowska podczas piątkowego wernisażu.

Na obrazach widzimy uliczki, zaułki, bramy i podwórka, słowem – miasto widziane „od zaplecza”. Wszystko skąpane jest w charakterystycznym żółtym świetle. – Tymi pracami chcę zatrzymać rzeczywistość sprzed lat. Byłem wówczas 14-latkiem i pewnej niedzieli wracałem wyludnionymi ulicami z basenu do domu. Były to wakacje. Wszystko spowite było żółtym światłem słonecznym. Później, gdy zacząłem się zajmować malarstwem, tamten widok zaczął być obecny w moich pracach. Na obrazach, które dziś pokazuję w Sieradzu, nie ma ludzi, ale paradoksalnie wystawa jest opowieścią o ludziach. Nawiązują do nich elementy umieszczone na obwodzie obrazów. Są to przedmioty znalezione w domach przeznaczonych do wyburzenia – opowiada Jacek Rykała.

W październiku ubiegłego roku artysta obchodził 40-lecie działalności artystycznej. Przez ten czas ze swoimi pracami zjeździł praktycznie cały świat. Począwszy od 1977 r. jego obrazy można było oglądać na ponad 60 wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych. Brał udział w międzynarodowych targach sztuki i konkursach, na których zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16

17  18

19  20

21  22

23  24

26  27

28  29

30  31