^ Powrót na górę

 

 

Festiwal Pamięci i Historii po raz czwarty

Rozmiar tekstu:

pbp
Na podsumowanie IV Festiwalu Pamięci i Historii organizatorzy zaprosili m.in. gdańskiego poetę Wojciecha Wencla i nauczyciela-podróżnika Olgierda Neymana. Ponadto podsumują konkurs „Perła z Lamusa” oraz wyprawę rowerową na wyspę Terschelling.

Festiwal zorganizowało Wróblewskie Stowarzyszenie Oświatowe „Nie Pytaj” we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną w Sieradzu. Jego podsumowanie odbędzie się w sali konferencyjnej PBP w piątek 21 kwietnia o godz. 15:00. W programie, obok spotkania z Wojciechem Wenclem, przewidziano również wręczenie nagrody „Latarnik Pamięci”, przeznaczonej dla osoby zasłużonej dla kultywowania pamięci o osobach zasłużonych dla regionu.

Na festiwalu podsumowany zostanie konkurs literacki „Perły z Lamusa”, który polegał na „zredagowaniu niebanalnego opisu przedmiotu, z którym wiąże się wyjątkowa rodzinna historia, do którego właściciel bądź właściciele mają sentyment, który jest pamiątką lub ma dla rodziny nieocenioną wartość. Tematem opisu może być zatem fotografia, list, obraz, bibelot, przedmiot osobistego użytku, itp.” (fragment regulaminu konkursu). Jurorzy mieli do oceny ponad 120 prac. w czterech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych.

Jednym z elementów podsumowania będzie opowieść Olgierda Neymana, nauczyciela polonisty i metodyka, o ubiegłorocznej wyprawie rowerowej na holenderską wyspę Terschelling, gdzie znajduje się grób płk. Stanisława Skarżyńskiego, lotnika rodem z Warty.

Program podsumowania IV Festiwalu Pamięci i Historii:

15:00 – oficjalne rozpoczęcie festiwalu i powitanie gości

15:30 – spotkanie z poetą Wojciechem Wenclem

16:15 – wspomnienia z wyprawy rowerowej na Terschelling

16:45 – przerwa

17:00 – wręczenie nagrody „Latarnik Pamięci”

17:15 – ogłoszenie wyników konkursu „Perła z Lamusa”

T.O.