^ Powrót na górę

 

 

Historia SKB w opowieści Radomiła Brutanka

Rozmiar tekstu:

muzeum
W czwartek 20 kwietnia będzie okazja przypomnieć sobie historię Sieradzkiego Kombinatu Budowlanego – jednej z największych i najbardziej charakterystycznych firm w historii miasta. W Muzeum Okręgowym o dziejach SKB opowiedzą Radomił Brutanek i członkowie dawnego kierownictwa firmy.

Korzenie SKB sięgają 1950 roku, gdy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi przyjęło uchwałę o utworzeniu Powiatowego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Sieradzu. Sześć lat później PPB przemianowano na ZBBT, czyli Zarząd Budowlany Budownictwa Terenowego, by w 1961 zmienić je w Sieradzkie Przedsiębiorstwo Budowlane. SPB funkcjonowało do 1 kwietnia 1977, kiedy to przekształcono je w SKB i pod tą nazwą firma działała do jej likwidacji w 1991 roku.

Przedsiębiorstwo działało prężnie i stale zwiększało zatrudnienie, osiągając w najlepszych pod względem koniunktury latach 70. i 80. stan około 1,5 tys. pracowników. Pozostawiło po sobie osiedla mieszkaniowe w Sieradzu, Zduńskiej Woli i Poddębicach, bloki mieszkaniowe w Warcie, Szadku, Złoczewie i Bełchatowie oraz pawilony handlowe w Sieradzu i Zduńskiej Woli. To budowlańcy SKB wznieśli „Sirę”, kino „Piast” i budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w którym dziś mieści się Urząd Miasta Sieradza. Kadry dla SKB kształciły się w sieradzkiej Budowlance przy ul. Broniewskiego (obecne II LO im. Żeromskiego), też zresztą zbudowanej przez SKB (gdy był to jeszcze SPB).

O szczegółach dotyczących działalności przedsiębiorstwa opowie jego były dyrektor Radomił Brutanek w tzw. sali kosmicznej (z wystawą stałą poświęconą Aremu Szternfeldowi) sieradzkiego muzeum przy ul. Zamkowej 1 (wejście od Dominikańskiej). Spotkanie, zorganizowane w ramach cyklu Studium Regionalne, odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 17:00. Wstęp wolny.

T.O.