^ Powrót na górę

 

 

Noc Muzeów 2017 w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

muzeum
Prawie 2 tys. osób odwiedziło sieradzkie Muzeum Okręgowe podczas sobotnio-niedzielnej Nocy Muzeów 2017. Zwiedzanie trwało od godzin popołudniowych 20 maja do około 1 w nocy dnia następnego.

Oprócz tego, że przez całą Noc Muzeów można było za darmo obejrzeć wszystkie wystawy stałe, muzeum zaproponowało dwie nowe ekspozycje oraz kilka pokazów. – Otworzyliśmy wystawę macew z sieradzkiego cmentarza, pozyskanych kilka lat temu z demontażu schodów na Krakowskim Przedmieściu, oraz ekspozycję „Krótka historia pszczelarstwa”, na której pokazujemy sprzęt używany przez lata do produkcji miodu. Oprócz tego odbyło się symboliczne spotkanie z Teofilem Jurkiem, a właściwie z panami Maciejem Milakiem i Robertem Kielkiem, eksploratorami poszukującymi śladów po dawnych bitwach i potyczkach w Sieradzkiem. Gościem muzeum był również Zygmunt Kamiński, niegdyś sieradzanin, a obecnie łodzianin. Wystąpił z prelekcją na temat sieradzkiego traktu krakowskiego, czyli obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście – wymienia Jerzy Kowalski, dyrektor muzeum w Sieradzu.

Wystawa macew ma charakter stały, zaś „Krótką historię pszczelarstwa” można oglądać do 27 lipca. – Pokazujemy to rzemiosło od początków, czyli od bartnictwa, które było nie tylko jednym z wielu zajęć ludności wiejskiej. Często traktowano je jako wręcz sztukę, a samych pszczelarzy uważano za ludzi obdarzonych nadnaturalnymi cechami – mówi Paweł Kieroń, kustosz wystawy, kierownik działu etnografii muzeum.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska i pokazy przygotowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej. Zwiedzający poznali m.in. stoisko dawnego zielarza, kowala i średniowiecznej fryzjerki, a podczas prezentacji „Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu” dowiedzieli się, jak wyglądały skutki morowego powietrza i walka z nim.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  24

25  10