^ Powrót na górę

 

 

„Światło kontra cień” Jolanty Łużyńskiej

Rozmiar tekstu:

pbp
Zaczęło się od pracy magisterskiej poświęconej Sieradzkiemu Towarzystwu Fotograficznemu, a skończyło na pierwszej wystawie zdjęć, otwartej w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

„Wystawa, zatytułowana „Światło kontra cień”, jest zbiorem obrazów fotograficznych, powstałych w wyniku wieloletnich obserwacji i poszukiwań odpowiednich kadrów. Stanowi wyraz emocji i ukazanie sprzeczności, a jednocześnie jest ich dopełnieniem. Zdjęcia pokazują złożoność i przeciwstawność natury, łącząc je w jednym obrazie. Autorka uzyskuje to poprzez pracę światłem i cieniem, symetrią i asymetrią, a także czernią i bielą” – czytamy w katalogu wystawy.

Jolanta Łużyńska jest z pochodzenia sieradzanką, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Od dziecka pasjonuje się fotografią, stąd późniejszy pomysł na studiowanie tej dziedziny w Instytucie Sztuk Plastycznych. Te zainteresowania nie mogą dziwić, skoro od dziecka spotykała na swojej drodze fotografów, i to dużego formatu. Jednym z nich był wieloletni prezes STF-u Ryszard Sierociński. To do niego Jolanta Łużyńska zwróciła się z prośbą o materiały do pracy magisterskiej i to on namówił ją do pokazania zdjęć na wystawie.

– Zatytułowałam ją „Światło kontra cień”, bo lubię obserwować różnice zachodzące w otaczającym świecie i łączyć je w jednym obrazie. Ta wystawa jest efektem moich kilkuletnich obserwacji, syntezą tego, co udało mi się dostrzec wokół mnie – mówiła autorka zdjęć podczas piątkowego wernisażu.

– Jako licealistka przychodziła na spotkania STF-u, jeszcze do niego nie należąc. Potem koniecznie chciała bywać na naszych plenerach i wtedy już zaczęła robić zdjęcia. Już wówczas pojawił się wspólny mianownik tych fotografii: światło i cień. Można powiedzieć, że tymi fotografiami wprowadziła się do STF-u. Potem napisała pracę magisterską o historii Towarzystwa – powiedział Ryszard Sierociński.

Zdjęcia Jolanty Łużyńskiej można oglądać od piątku 26 maja na piętrze PBP przy ul. Żwirki i Wigury.

T.O.

1  2

3  4

5  7

8  9

10  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21