^ Powrót na górę

 

 

Nowa odsłona makatki

Rozmiar tekstu:

muzeum
Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi rozpoczynają realizację projektu „#1 Nowe szycie makatki”. W Muzeum Okręgowym w Sieradzu odbyło się spotkanie informacyjne na jego temat.

– Chcemy przywrócić tradycję wykonywania makatek i nadać im nową wartość. Po latach zapomnienia, przeżywają one teraz swój renesans i znów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nasz projekt ma na celu odkrycie tej formy sztuki ludowej na nowo – mówi Alicja Woźniak z ŁDK.

Makatka to nic innego jak tkanina dekoracyjna z motywami graficznymi, wieszana w kuchni na ścianie lub na meblach. Pełniła funkcje ozdobne, ale i społeczne. Umieszczone na niej sentencje i hasła pokazywały rolę kobiety w rodzinie oraz w domu: „Panna Małgosia to dobra gosposia”, „Smaczna potrawa to moja zasada”, „Gdy żona jest wesoła jak gotuje, to mężowi dobrze obiad smakuje”, „Pamiętaj, żeś Polką, bądź dobrą małżonką”. – Oczywiście nie namawiamy do powielania tematyki tych haseł, czekamy na rzeczy nowatorskie, zaskakujące, oddające ducha naszych czasów. Liczymy na kreatywność – powiedziała Danuta Wachowska z łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi podczas spotkania w muzeum w Sieradzu.

Szczegóły na temat konkursu znajdują się w regulaminie.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23