^ Powrót na górę

 

 

W hołdzie powstańcom warszawskim

Rozmiar tekstu:

powstanie
Władze Powiatu Sieradzkiego uczciły 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, składając kwiaty pod pomnikiem poświęconym walczącej stolicy. Starosta Mariusz Bądzior i wicestarosta Marek Kanicki wzięli również udział w odsłonięciu tablicy z nową nazwą ulicy: ul. 23 Stycznia została zmieniona na ul. Ks. Apolinarego Leśniewskiego.

Postać ks. Leśniewskiego ściśle wiąże się i z powstaniem warszawskim, i z Sieradzem. Pochodził z Wróblewa. W 1920 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przed wybuchem wojny pracował we Włocławku jako nauczyciel religii, a potem w Ministerstwie Wyznań i Oświecenia Publicznego jako wizytator. W czasie wojny był kapelanem wojskowym, a podczas powstania warszawskiego również kapelanem AK. Był pierwszym powojennym proboszczem sieradzkiej fary. Zmarł w 1984 r.

Grób Apolinarego Leśniewskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu. Co roku 1 sierpnia Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” organizuje spotkanie w wspomnieniowe poświęcone mieszkańcom ziemi sieradzkiej, którzy wzięli udział w powstaniu warszawskim. Tak było i w tym roku, a postacie niektórych uczestników wydarzeń sprzed 73 lat wspomniał regionalista Jan Pietrzak.

Postać infułata związana jest z historią obrazu Matki Boskiej Armii Krajowej, namalowanego w walczącej Warszawie w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką, przedwojenną dyktatorkę mody. Obraz ten, ocalony z bombardowań, Apolinary Leśniewski po wojnie przywiózł do Sieradza. Tu go ukrył, a po latach przekazał swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Pod koniec 2016 roku ks. infułat odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Medal trafił najpierw do Muzeum Powstania Warszawskiego, ale wolą rodziny było, żeby wrócił na ziemię sieradzką – miejsce urodzenia (Wróblew) i śmierci (Sieradz) Apolinarego Leśniewskiego. Krzyż trafił do zbiorów Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Kilka tygodni temu ks. Apolinary Leśniewski został patronem jednej z sieradzkich ulic – dotychczasowej u. 23 Stycznia. Tuż po obchodach 73. rocznicy wybuchu powstania, tablicę z nazwą ulicy odsłonił wiceprezydent Sieradza Rafał Matysiak.

Uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym powstańcze walki rozpoczęła się o godzinie 17:00, zaraz po tym jak, dla uczczenia godziny „W”, w Sieradzu zawyły syreny.

Na obchodach 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego nie zabrakło Haliny Kolińskiej – sieradzanki, która brała udział w powstańczych walkach jako sanitariuszka. – Na powstanie patrzę z wielkim sentymentem. Gdy o nim myślę, wracają wspomnienia o młodych ludziach, którzy tam zginęli. A z walk powstańczych najbardziej utkwiło mi w pamięci zdobycie budynku PAST-y, znajdującej się blisko naszej placówki – wspomina po latach uczestniczka powstania.

Pomnik poświęcony „Warszawie, miastu niepokonanemu” stoi między blokami przy ul. Powstańców Warszawy. Zebrały się przed nim delegacje samorządowców, służb mundurowych, harcerzy, kombatantów oraz mieszkańcy Sieradza. Udział w uroczystości wzięli też uczestnicy 27. Biegu Powstania Warszawskiego, który odbył się w ostatnią sobotę lipca na ulicach stolicy. Z Sieradza pojechało na niego ponad 40 osób związanych z I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka (głównie uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice uczniów).

Wśród medali, które przywieźli z biegu, znalazł się i jeden dla Haliny Kolińskiej, z wygrawerowanym nazwiskiem i konspiracyjnym pseudonimem – „Średzka”. Po uroczystości medal ten zawisł na szyi „Średzkiej”.

Ostatnim akcentem obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania był koncert patriotyczny Sławomira Zygmunta w Teatrze Miejskim, zatytułowany "Z Wiatrem". Repertuar oparty był na utworach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  11

12  13

14  15

16  17

19  18

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31