^ Powrót na górę

 

 

Do USA z Gabrielem Bartkiewiczem

Rozmiar tekstu:

pbp
Sieradzanin Gabriel Bartkiewicz podzielił się z czytelnikami Powiatowej Biblioteki Publicznej wrażeniami z kilkutygodniowego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Wyjazd do USA był marzeniem Gabriela Bartkiewicza od lat. Udało się je zrealizować na przełomie marca i kwietnia tego roku, dzięki sprawnemu załatwieniu formalności związanych z uzyskiwaniem wizy wjazdowej. – Wiza jest ważna przez 10 lat, będzie więc trochę czasu, by pomyśleć o ponownym wyjeździe do Stanów. Chciałbym tam wrócić, bo kraj ten zrobił na mnie ogromne wrażenie, a najbardziej jestem oczarowany Manhattanem. Rozmach i organizacja życia wielkiego miasta naprawdę robią wrażenie – mówi podróżnik.

Polak, który po raz pierwszy pojawił się w Nowym Jorku, z pewnością zauważy, że niektóre aspekty codziennego życia w tej 8-milionowej metropolii rozwiązane są znacznie prościej niż w jego kraju ojczystym. – W tym ogromnym mieście trudno się zgubić, bo planiści poszatkowali je kratownicą ulic, które na dodatek nie mają one nazw jak u nas, tylko są po prostu ponumerowane od 1 do 220 z południa na północ. Poruszanie się w tym gąszczu nie stanowi więc problemu – opowiada Gabriel Bartkiewicz.

Kolejne, co zwraca uwagę i robi wrażenie, to stosunek Amerykanów do obcokrajowców. Gość PBP wspomina, że nie spotkał się z żadnym przejawem niechęci, nie mówiąc już o takich skrajnościach, jak wrogość. Kultura „keep smiling” widoczna jest na każdym kroku. Amerykanie uśmiechają się i do siebie nawzajem, i do przybyszów z innych krajów, których widzą po raz pierwszy. I choć na pewno mają problemy, bo te nie zależą od szerokości geograficznej, starają się tego nie okazywać.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

10  11

12  13

14  15

16  17