^ Powrót na górę

 

 

Sieradzki wątek Małgorzaty Szejnert

Rozmiar tekstu:

IMG 4278 1024x683
Przyjazd do Sieradza był dla pisarki i dziennikarki Małgorzaty Szejnert podróżą w jakimś sensie sentymentalną. Okazuje się bowiem, że przez kilka przedwojennych lat w mieście tym mieszkali jej rodzice. Autorka „Czarnego ogrodu” i „Wyspy klucz” poruszyła ten wątek podczas spotkania z czytelnikami Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Ojciec Małgorzaty Szejnert od 1934 do wybuchu wojny był nauczycielem języka polskiego w sieradzkim gimnazjum. – Wojna wypędziła ich do Białej Podlaskiej, gdzie dziadek miał zakład masarski. W ciężkim okupacyjnym czasie było to jakie takie zabezpieczenie przed problemami z żywnością. Tam rodzice rozpoczęli nowe życie – wspomina autorka.

Do 1986 roku sieradzki wątek biografii ojca w życiu córki praktycznie nie istniał. – Tak było aż do pewnego spotkania, na którym podpisywałam swoje książki. Podszedł do mnie wówczas jakiś starszy pan i przedstawił się jako były uczeń mojego ojca. Poinformował, że jest ich cała grupa. Tak rozpoczęła się moja znajomość z pięciorgiem przedwojennych wychowanków taty. Do tej pory utrzymuję z nimi kontakt. Zostało ich już tylko troje – mówi Małgorzata Szejnert, wspominając kopertę podpisaną „Dobre czasy przedwojenne”, w której matka przechowywała stare fotografie z Sieradza.

Spotkanie z dziennikarką poświęcone było przede wszystkim jej książkom. Zadawane przez widzów pytania dotyczyły głównie „Borowików przy ternpajku”, „Czarnego ogrodu” i „Domu żółwia”.

Ulubionym gatunkiem Małgorzaty Szejnert był i jest reportaż. Nie tylko sama pisała reportaże, ale też wychowała kilku znanych reporterów, m.in. Jacka Hugo-Badera, Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana i Lidię Ostałowską.

Autorka przyjechała do Sieradza na zaproszenie działającego przy PBP Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

T.O.

IMG 4257 1024x683  IMG 4259 1024x683

IMG 4269 1024x683  IMG 4274 1024x683