^ Powrót na górę

 

 

Noc Poezji i Muzyki po raz ósmy

Rozmiar tekstu:

pbp
Mottem sieradzkiego VIII Ogólnopolskiego Festiwalu „Noc Poezji i Muzyki” był cytat z „Piętna elegii” poety i krytyka literackiego Krzysztofa Karaska: „Wiersze są sygnałami dla innych, że zasłużyliśmy na przetrwanie”.

Krzysztof Karasek był jednym z gości, zaproszonych na dwudniowy festiwal do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Podczas rozmowy z Joanną Chachułą z grupy poetyckiej „Desant”, zwrócił uwagę, że poezja tym różni się od innych sztuk, na przykład malarstwa, iż w zasadzie nie można się jej nauczyć: – Poznając malarstwo należy zgłębiać tajniki historii sztuki, studiować skład farb itd. W poezji tego nie ma. Po prostu pisze się wiersze i już.

Na zaproszenie organizatorów do Sieradza przyjechał również Wojciech Kass, dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, poeta i członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Drugiego dnia festiwalu w Centrum Informacji Kulturalnej jubileusz 20-lecia pracy twórczej obchodziła sieradzka poetka Anna Baśnik. Nie zabrakło też oprawy muzycznej. Pierwszego dnia imprezy zadbały o nią dwie Magdaleny – Kowalczyk i Wasylik, w sobotę zaś na scenie Teatru Miejskiego wystąpił kompozytor, wirtuoz gitary klasycznej Roman Ziemlański.

Są osoby, które od lat przychodzą na „Noc Poezji i Muzyki” specjalnie po to, by móc zaprezentować swoją twórczość poetycką i wziąć udział Turnieju Jednego Wiersza o Puchar Starosty Sieradzkiego. W tym roku jury wysłuchało 19 autorów, wśród których najwyżej oceniło kaliszanina Dariusza Małka. Poeta wyjechał z Sieradza nie tylko z pucharem starosty sieradzkiego, ale i z nagrodą prezydenta miasta.

Były poezja i muzyka, ale było również malarstwo: w piątkowy wieczór wystawę prac sieradzkiego grafika Aleksego Nowaka otworzył sam autor. – Są to grafiki, drzeworyty i linoryty. Tytuł „Czerń i biel” nawiązuje do porównania białej kartki papieru z czernią, która jest na nią nanoszona. Przedstawione obiekty są abstrakcyjne, choć swoje dalekie źródła mają w tym, co nas otacza. Ta nieokreśloność sprawia, że mogą one mieć różne konotacje. Odczytujmy je tak, jak chcemy. Zostawiam widzom swobodę oglądania tych prac – mówił Aleksy Nowak, zapraszając do oglądania wystawy. Jego prace prezentowane są na ścianach holu na piętrze biblioteki powiatowej.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

12  13

14  15

16  17

18  19

20  21

22  23

24  25

26  27

28  29

30  31

32  33

34  35