^ Powrót na górę

 

 

Miara rzeczy. Nowa wystawa w muzeum

Rozmiar tekstu:

muzeum
Do końca września w Muzeum Okręgowym w Sieradzu (sala przy ul. Dominikańskiej 2) czynna będzie wystawa „Miara rzeczy”. Eksponatami są przyrządy, używane przez lata do ważenia i odmierzania ilości, a więc zegary, miary, kątowniki i naczynia o określonej pojemności.

– Miary określające długość, powierzchnię i wagę, przez wieki miały charakter lokalny, stąd ich mnogość i daleko idące zróżnicowanie. Najbardziej archaiczne miary wywodziły się najczęściej od wielkości części ciała ludzkiego (np. łokieć) i ludzkiej pracy, wykonywanej w określonych warunkach (np. morga). Dopiero z czasem zaczęły powstawać umowne, abstrakcyjne jednostki, zwiększyły się też wymagania co do ich dokładności. Część z nich z czasem przekształciła się w spójne systemy wzajemnych związków, ułatwiających liczenie. Niektóre jednostki miar upowszechniły się, niejednokrotnie wykraczając poza lokalne granice – mówi Paweł Kieroń, etnograf z sieradzkiego muzeum.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sieradzu, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

T.O.

1  2

3  4

5  6

7  8

9  10

11  12

13  14

15  16