^ Powrót na górę

 

 

Pałasz – nowy nabytek muzeum w Sieradzu

Rozmiar tekstu:

muzeum
Do Muzeum Okręgowego w Sieradzu kilka dni temu trafiło kolejne znalezisko archeologiczne. Jest to pałasz kirasjerski, znaleziony 23 sierpnia przez mieszkańca miasta podczas kąpieli w rzece Warta.

Każdego roku wokół Sieradza (zwłaszcza w pobliżu rzeki Warta) znajdowane są pamiątki z przeszłości. Na jedną z nich natrafił niedawno sieradzanin Jakub Gibki, który w chłodnych nurtach Warty szukał wytchnienia od sierpniowych upałów. O swoim odkryciu poinformował sieradzkie muzeum. Zdaniem jego dyrektora Piotra Gutbiera, eksponat to pałasz kirasjerski pochodzenia francuskiego, prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku.

Woda zrobiła swoje, pałasz jest mocno skorodowany. – Na głowni broni widoczne są resztki pochwy, co by znaczyło, że została ona zgubiona nie podczas walki, a prawdopodobnie w czasie przeprawy przez rzekę. Francuskie cechy broni pozwalają przypuszczać, że jest to pozostałość po armii napoleońskiej idącej na Moskwę lub wracającej z tej wyprawy – mówi Piotr Gutbier.

Po wakacjach pałasz zostanie dostarczony do Działu Konserwacji i Badań nad Zabytkami Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, gdzie przejdzie renowację. Po powrocie do Sieradza będzie elementem nowej wystawy stałej, przygotowywanej w budynku przy ul. Dominikańskiej.

T.O.

1  2

3  4

podziekowanie