^ Powrót na górę

 

 

Prasowa ciekawostka w sieradzkim muzeum

Rozmiar tekstu:

muzeum
Do Muzeum Okręgowego w Sieradzu trafiło unikatowe wydanie Tempa Dnia z 1 września 1939 r. Gazeta wzbogaci przyszłoroczną wystawę, która zostanie zorganizowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tempo Dnia było popołudniówką Ilustrowanego Kuriera Codziennego – gazety wydawanej w Krakowie od 1910 do 1939 r. Ostatni numer IKC ukazał się 3 września, co by oznaczało, że wydanie Tempa Dnia z 1 września jest jednym z ostatnich (lub może nawet ostatnim) numerem tego dodatku.

Mimo ubytków, egzemplarz dostarczony do muzeum jest w świetnym stanie. – Prawie wszystkie teksty daje się w całości odczytać, dzięki czemu możemy poznać nastroje społeczne dosłownie na chwilę przed wybuchem wojny – mówi Piotr Gutbier, dyrektor muzeum. Egzemplarz Tempa Dnia pochodzi z jego prywatnego archiwum.

Choć wydanie datowane jest na 1 września, nie ma w nim jeszcze żadnych informacji o rozpoczęciu przez Niemców działań wojennych. Wiadomości pochodzą z 31 sierpnia. Gazeta drukowana była prawdopodobnie w nocy, by nazajutrz trafić do kiosków. W tekstach widać jednak napięcie, związane z trudną sytuacją międzynarodową. Prawie wszystkie artykuły poświęcone są przygotowaniom do dużego konfliktu zbrojnego, który wydaje się nieunikniony.

T.O.

2  5

3  4

6  7

8  9

10  11

12  13

14  15